Odpowiedzi

2009-11-19T18:52:21+01:00
Zenka Wójcika poznajemy w wieku czternastu lat. Przybył on do wsi Olszyny, w czasie wakacji, aby szukać wujka. Podczas pobytu, poznał dzieci, które w późniejszym czasie bardzo mu pomogły.
Zenek uciekł z domu, ponieważ znęcał się nad nim ojciec. Chłopiec w liście pisał, że gdy żyła jeszcze jego mama, broniła go. Po śmierci matki, wszystko się zmieniło. Ojciec był bardziej okrutny, i dużo więcej pił. Pieniądze, które miały być przeznaczone na życie Zenka, wydawał na alkohol. Chłopiec nie wytrzymał napięcia w domu i uciekł. Uważał, że jego jedyne miejsce jest u boku wuja-budowniczego. We wcześniejszych latach, wujek Antoś był marynarzem i dużo podróżował. Zenek zafascynowany wędrówkami, również pragnął zostać marynarzem.
Gdy dzieci po raz pierwszy widziały Zenka, nie wyglądał najlepiej, jego twarz, szyja i ręce miały przykry, szarawy kolor, właściwy ludziom po długotrwałej podróży bez możliwości umycia się i zmiany ubrania. Ula zauważyła chude policzki i ładne, szeroko rozłożone brwi. Na spocone czoło spadały ciemne, dawno nie strzyżone włosy, pozbawione połysku jak sierść niedożywionego kota. Poniszczona wiatrówka i drelichowe spodnie były zmięte i pociemniałe od wilgoci.
Kiedy Zenek doprowadził się do porządku wyglądał dużo lepiej. Włosy, najwidoczniej umyte, stały się połyskliwe, jeden miękki kosmyk ładnie opadał na czoło. Kiedy go odgarnął do tyłu, zauważyła wyczyszczone porządnie paznokcie."
Zenek był samodzielny i stanowczy. Potrafi poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Postanowił, że znajdzie wujka i zawzięcie dążył to celu. Choć czasem były beznadziejne wiadomości, to chłopiec nie rezygnował. Robił wszystko, aby odnaleźć wujka.
Zenek w stosunku do innych był nieufny i zamknięty w sobie. Nie opowiadał otwarcie o swoich problemach, przeżyciach. Dopiero kiedy czuł, że rozmówcy może ufać, zdradzał co nieco o sobie. Z czwórki przyjaciół, która postanowiła mu pomóc, chłopiec tylko Ulę uważał za zaufaną osobę.
Kolejna cecha, jaka pojawiła się u Zenka to jego odwaga. Nie bał się ruszyć w nieznane, aby odnaleźć wujka. Gdy zobaczył dziecko, któremu groziło niebezpieczeństwo, bez wahania ruszył mu na pomoc.
Zenek swoje zachowanie zmienił przede wszystkim dzięki Uli. Dziewczynka miała bardzo dobry wpływ na niego. Po każdej rozmowie z Ulą, Zenek coś zmieniał w swoim zachowaniu. Faktem jest to, że chłopiec wywyższał się spośród pozostałych dzieci. Był opryskliwy, co przeszkadzało niektórym osobom. Ale jak każdy człowiek, Zenek miał również zalety.
Moim zdaniem Zenek to z pewnością pozytywna postać. W prawdzie był nieodpowiedzialny, ale nie zawahał się zaryzykować własnego życia, aby uratować komuś życie. Tym zachowaniem bardzo mi zaimponował. Gdyby zmienił nieco w swoim zachowaniu, sprawy potoczyłyby się inaczej i z pewnością nie miałby tylu kłopotów.


mam nadzieje ze przyda ci sie to
pozdrawiam
11 3 11
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-19T19:02:44+01:00
Zenek Wójcik bardzo się zmienił dzięki Uli Zalewskiej i to na lepsze. Gdy chłopak przybył na wyspę był zamknięty w sobie, trudno było wydobyć z niego jakiekolwiek informacje. Nie chciał mówić o swojej przeszłości, rodzinie... Myślał, że już nikomu nie zaufa, po tym, co przeżywał w domu rodzinnym ze swym ojcem, który pił oraz bił swojego syna. Zapewne nie myślał, że na wyspie znajdzie kogoś, komu będzie mógł zaufać. Jednak znalazł przyjaciela, którym była Ula. Dziewczyna również była zamknięta w sobie, ale gdy bohaterzy poznali się bliżej to się odmieniło. To właśnie Ula odmieniła go na lepszego człowieka. Dzięki niej stał się zwykłym chłopcem mającym prawdziwych przyjaciół.
10 3 10