Odpowiedzi

2009-11-19T19:31:45+01:00
1.Podstawą porównania stylu homeryckiego i biblijnego było napisanie obu tych tekstów w języku starożytnym.Jest to również tekst epicki.
2.Początek wprawia czytelnika w zdziwienie, ponieważ nie wiemy, gdzie są obaj rozmówcy, skąd i kiedy oni przemawiają,
3.Zeus wraz z innymi bogami uczyniłby to najprawdopodobniej w uporządkowanej przemowie. Jedyny Bóg Biblii pojawia się niespodziewanie, znienacka, z nieznanych wyżyn czy głębin.
4.Niespodziewanie, zagadkowo.
5.W Biblii nie znajdujemy informacji, gdzie Abraham się znajduje i nie wiemy czym się zajmował, gdy zawołał do niego Bóg.
6.Styl, w którym został napisany jest ubogi. Tak samo kompozycja. Zaczyna się bez żadnego wtrącenia.
7.Brak epitetów wskazuje na to, że jest to styl ubogi w opisy,zagadkowy.
8.W jednym stylu zjawiska odtworzone są w pełnym ukształtowaniu, równomiernie oświetlone, określone czasowo i przestrzennie, powiązane ze sobą bez niedopowiedzeń i pojawiają się na pierwszym planie. Wydarzenia rozwijają się w sposób swobodny i są ubogie w napięcia.
w drugim zaś stylu charakteryzuje się tylko to, co ważne jest dla celu akcji, a reszta pozostaje w cieniu. Zaakcentowano jedynie rozstrzygające punkty kulminacyjne fabuły, a wszystko, co znajduje się między nimi jest nieistotne. Miejsce i czas zostają nieokreślone, myśli i uczucia nie są tutaj wyrażone.
7 5 7