Odpowiedzi

2009-11-19T19:40:54+01:00
Komórki glejowe lub glej stanowią obok komórek nerwowych drugi składnik tkanki nerwowej. Czasami spotkać można niepoprawną formę nazewnictwa: neuroglej.
Funkcja
Komórki glejowe nie przekazują impulsów nerwowych tak, jak to czynią neurony, choć są do tego niezbędne. Biorą udział m.in. we współtworzeniu bariery krew-mózg, w syntezie niektórych neuroprzekaźników, w procesach związanych z wydzielaniem i wychwytywaniem neuroprzekaźników, tworzą osłonki mielinowe aksonów, uczestniczą w odżywianiu neuronów, oraz pełnią funkcje obronne.
Neuron (neurocyt + akson) - rodzaj komórek występujących w układzie nerwowym. Najwięcej neuronów znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym. Neurony składają się z ciała komórki, jądra komórkowego oraz neurytów: dendryt i akson, za pomocą których połączone są z innymi neuronami. Połączenie między komórkami nerwowymi zwane jest synapsą.
3 2 3
  • Użytkownik Zadane
2009-11-19T21:08:48+01:00
Komórki glejowe w naszych nosach to jedyna część układu nerwowego.Organizm posiada ponad 100 miliardów komórek nerwowych.Komórki glejowe nie przewodzą jednak impulsów nerwowych, których funkcją jest odżywianie i ochrona neuronów, kierowanie ich wzrostem i usuwanie produktów odbywającej się w nich przemiany materii poza układ nerwowy.W skład ośrodkowego układu nerwowego wchodzi mózg oraz rdzeń kręgowy.Tkanka glejowa tworzy zrąb podstawę strukturalno-funkcjonalną ,a decydującą rolę w układzie nerwowym odgrywają jednak komórki nerwowe szybkie przesyłanie bodźców,obróbkę docierających informacji w ośrodkach asocjacyjnych, które można nazwać centrami decyzyjnymi, co wymaga zbudowania złożonej sieci połączeń między komórkami.W skład ośrodkowego układu nerwowego wchodzi mózg oraz rdzeń kręgowy.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-19T22:39:40+01:00
Komórki nerwowe, czyli neurony wchodzą w skład tkanki nerwowej a ich główną funkcją jest przewodzenie impulsów nerwowych. W skład układu nerwowego wchodzi również taknka glejowa zbudowana z komórek glejowych, które nie przewodzą impulsów nerwowych a ich główną funkcją jest odżywianie komórek nerwowych.
3 4 3