Odpowiedzi

2009-11-19T20:16:15+01:00
Koń trojański – zbudowany podczas wojny trojańskiej wielki koń, zrobiony z drewna, w którym ukryli się wojownicy greccy w czasie zdobywania Troi, pozorując jednocześnie odstąpienie od oblężenia. Obrońcy miasta, wbrew przestrogom Kasandry wciągnęli konia do miasta. Tam w nocy Achajowie wyszli z ukrycia, otworzyli bramy wojownikom i w ten sposób zdobyli miasto. Wydarzenie to jest wspomniane w Odysei Homera, a jego opis znajduje się w Eneidzie Wergiliusza.

Według najnowszych badań koń trojański jest symbolem trzęsienia ziemi, a to za sprawą Posejdona. Ów bóg był opiekunem koni i to jemu przypisuje się władzę nad tym żywiołem. Pod terenami ówczesnej Troi przebiega uskok tektoniczny i wiele dowodów wskazuje na to, że to trzęsienie ziemi było powodem upadku tego miasta[potrzebne źródło].

Określenie "koń trojański" jest synonimem podstępnego, przynoszącego zgubę podarunku, w tym znaczeniu jest też używane w informatyce.
2 5 2
2009-11-19T20:18:24+01:00
Koń Trojański to była sprytna i mądra pułapka.
Gdy ten oto koń z drewna został wprowadzony do Troji , to nikt z tam obecnych nie pomyślał ze to może być pułapka. Dopiero gdy nadszedł późny wieczór pułapka zadziałała i w taki sposób troja poszła z dymem..; ))


POZDRAWIAM :)
2 3 2