Odpowiedzi

2009-11-19T20:23:21+01:00
Aby wydobyć piękno i architekturę stylów i rzeźb.Gdańsk kościół Mariacki czy kościoły: św. Jana, św. Katarzyny, św. Piotra i Pawła oraz św. Trójcy.
1 5 1
2009-11-19T20:49:07+01:00
Sztuka gotycka, tworzona przede wszystkim na potrzeby kościoła i wiary chrześcijańskiej była sztuką w wiekszosci swoich dzieł religijną, chociaż stworzyła, szczególnie w architekturze, wiele dzieł świeckich.

GOTYCKIE KATEDRY.
- Fasada katedry Saint-Pierre w Beauvais, FRANCJA (zaczęta we XIII wieku, ukończona ponad 200 lat pózniej, katedra ta należy do najwyższych w Europie. Domy przy prowadzącej do niej ulicy, nowe, lecz nie przewyższające średniowiecznych, wysokością sięgają zaledwie do portalu świątyni)
- Katedra Saint-Etienne w Bourges, FRANCJA


Uffff... Ale sie nameczylam...
Mam nadzieje, ze pomogłam, i że docenisz. ;]]]
6 4 6
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-19T21:28:14+01:00
W gotyku w budowie świątyń wyrównano wysokość nawy głównej z bocznymi. Sklepienie robiono krzyżowo-żebrowe oparte na czterech filarach dzięki czemu świątynie mogły być wiele wyższe od poprzednich. Katedry w tym stylu m.in. podparyski kościół Saint Denis zbudowany ok. 1140, kościół św. Franciszka w Asyżu, Florencja - wnętrze S. Maria Novella 1246 itd. więcej katedr nie będę wymieniał, ponieważ w poprzednich odp. kilka zostało wymienionych :)

Tematyka religijna dominowała natomiast w rzeźbie i w malarstwie,często cykle o wątkach ze Starego i Nowego Testamentu. Rozwój prowadził od przedstawień stylizowanych i idealizowanych do realizmu i ekspresji, która stawała się coraz większa. Rzeźba była początkowo związana z architekturą, zdobiła portale i różne elementy architektoniczne. Do największych osiągnięć w dziedzinie rzeźby gotyckiej należy wprowadzenie naturalnej wielkości postaci umieszczonych przy kolumnach w portalach. Również rzeźba nagrobkowa bardzo się wykształciła (płyty, tumby i nagrobki baldachimowe), do rozkwitu doszła wolno stojąca polichromowana rzeźba kamienna, a zwłaszcza drewniana (pieta, Chrystus Bolesny, krucyfiksy, Madonna z dzieciątkiem) oraz ołtarzowa.

Natomiast w malarstwie gotyk był okresem rozkwitu witrażownictwa: witraże w Chartres, Kolonii, Augsburgu. Rozwijało się malarstwo ścienne na terenie Włoch. Intensywnie kwitło malarstwo miniaturowe, a zwłaszcza malarstwo tablicowe, które wyrażało się w kompozycjach wiele skrzydłowych ołtarzy z zamykanymi skrzydłami pokrytymi po obu stronach malowidłami lub płaskorzeźbami drewnianymi.

To tyle ile wiem, mam nadzieję, że pomogłem i zostanę doceniony :)
5 4 5