Odpowiedzi

2009-05-14T14:02:15+02:00
Obecnie ludzi, którzy nie korzystają lub nie stykają się z komputerem, telewizją czy innymi mass-mediami możnaby policzyć na palcach jednej ręki. Technika poszła tak w górę, że bez komputera ani rusz. Nic więc dziwnego, że kawiarenki internetowe tak licznie oblegane są przez młodych ludzi.
Wszystkie media są źródłami informacji. Człowiek, który chciałby się zupełnie odciąć od świata, nie mógłby czytać gazet, słuchać radia, oglądać telewizji czy ?surfować? po Internecie. Od wiadomości nie da się uciec. Zarówno tych dobrych jak i złych. Nie ukrywam, że świat ukazywany w mass-mediach jest również moim światem. Nie wyobrażam sobie dnia, w którym nie mogłabym przeczytać ?najświeższych? informacji czy porozmawiać ze znajomymi za pośrednictwem komunikatora. Młodzież w sieci znajduje swoje miejsce ? dodają fotki na strony internetowe temu poświęcone, piszą blogi, wypowiadają się na forach, komentują prace. Często Internet jest pomocny w odrabianiu prac domowych czy w nauce. Dorośli mogą znaleźć interesujące ich informacje, poszukać pracy czy ? nie wychodząc na pocztę ? zapłacić rachunki lub dokonać przelewu. Jednakże nie można zapomnieć o zagrożeniach jakie niosą ze sobą mass-media. Kiedy długo siedzimy przed komputerem, w końcu się od niego uzależniamy. Warto również pamiętać, że Internet to ?złodziej czasu?. Ani się obejrzymy, a minie cały dzień na przeglądaniu stron internetowych. Uważam jednak, że mass-media są nam potrzebne. Nie wychodząc z domu możemy dowiedzieć się o nowych skandalach czy aferach w polskim rządzie albo kiedy i gdzie wystąpi nasz ulubiony zespół rockowy. Za pośrednictwem Internetu poznajemy wiele nowych i ciekawych osób. Ale tu uwaga! Nie zawsze Ci, za których się podają, okazują się prawdziwi. Za pośrednictwem Internetu odnajduje się również wiele ludzi, którzy niegdyś chodzili do jednej klasy a teraz ?rozproszeni? są po całym świecie. Takie ponowne ?zjednoczenie się? umożliwia chociażby nie tak dawno powstały portal nasza-klasa. Słyszy się wiele opinii, iż telewizja karmi nas ?kulturą niską?, czyli różnego rodzaju serialami, telenowelami i tym podobne. Jednak jakby się tak głębiej nad tym zastanowić, takie uciekanie się do świata stworzonego przez reżyserów może być dobre. Odrywamy się wtedy od rzeczywistości, zapominamy choć na kilka chwil o przykrościach i śledzimy w napięciu losy bohaterów telenowel. Bardzo pożyteczne są również teleturnieje ? można się z nich wiele dowiedzieć. Musimy być jednak świadomi tego, że telewizja pobudza też złe emocje. Propaguje negatywne wartości. W jaki sposób? Najczęściej młodzi ludzie oglądają filmy kryminalne, horrory, w których jest dużo agresji. Po obejrzeniu kilku, kilkudziesięciu takich filmów może nawet nie będąc tego świadomym również zachowujemy się agresywnie i zatracamy wrażliwość. Chcę jednakże skupić się na dobrych cechach mass-mediów. Jak już wcześniej wspomniałam dostarczają nam one rozrywki i relaksu oraz powszechny dostęp do kultury. Poza tym mass-media wyzwalają pozytywne działania, na przykład akcje charytatywne i propagują nowe tendencje, czego przykładem może być zdrowy styl życia. Kolejnym argumentem jest to, że mass-media umożliwiają nam poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin.
W świetle przytoczonych argumentów wyraźnie widać, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią media. O ileż więcej jest tych dobrych cech. Uważam, że człowiek, który potrafi racjonalnie korzystać z Internetu, nie uzależni się.
1 3 1