Odpowiedzi

2009-11-19T22:59:20+01:00
Fala dźwiękowa wprawia w drganie błonę bębenkową ucha. Drgania przenoszą się na układ kosteczek słuchowych, znajdujących się w uchu środkowym i za ich pośrednictwem na błonę okienka owalnego w uchu wewnętrznym. Błona ta uwypukla się do schodów przedsionka i podwyższa tym samym ciśnienie perylimfy. Powoduje to uwypuklenie błony okienka okrągłego i ruchy błony podstawowej, które uciskają włoski komórek włoskowych, a także pobudzenie zakończenia nerwu słuchowego. Energia mechaniczna fali dźwiękowej zostaje przekształcona w energię elektryczną pobudzonego nerwu słuchowego.Zgodnie z zasadą miejsca i częstotliwości zachodzi kodowanie informacji w nerwie.


Ucho, oprucz tego, że jest naszym narządem słuchu, pomaga nam w utrzymaniu równowagi.Tworzą go 3 kanały półkoliste, zakończone bańkami.
1 3 1
2009-11-19T23:16:33+01:00
Ucho dzielone jest na trzy części:
-wewnętrzne
-środkowe
-zewnętrzne

Narządem słuchu jest ucho. Jego budowa umożliwia odbieranie wrażeń słuchowych i odpowiada za utrzymywanie równowagi. Zmysł słuchu charakteryzuje się zdolnością do rejestracji fal dźwiękowych o określonej częstotliwości, rozpoznaje on także kierunek, natężenie, ton i barwę danego dźwięku.