Mam napisać pracę na temat Sawanny i mam uwzględnić: jak się ubieram, co jem, jaką mam drogę do szkoły, jak mieszkam, o szkole mam coś napiać, jakie mam obowiązki, jak spędzam czas wolny.

TO JEST NA PONIEDZIAŁEK!!
BARDZO PROSZE O POMOC!!

1

Odpowiedzi

2009-11-21T17:00:48+01:00
Biom sawanna
Jest różnie nazywana: np. "campo" w Brazylii, "llanos" w Wenezueli
Sawanna występuje w strefie międzyzwrotnikowej. Są to przestrzenie w Afryce, Ameryce południowej, Indiach i Australii. Ze względu na położenie sawanny te różnią nieznacznie się fauną i florą. W klimacie wyróżnia się porę deszczową i długą porę suchą trwającą nawet do dziewięciu miesięcy.
Roślinność jest uboga to przede wszystkim sucholubne trawy (trawa słoniowa), nieliczne parasolowate niskie, karłowate drzewa takie jak akacje, baobaby. Zrzucają one liście w okresie pory suchej. Do innych przystosowań ,do pory suchej, należą długie systemy korzeniowe, możliwość gromadzenia wody. W czasie pory suchej bardzo często dochodzi do pożarów, które bardzo szybko się rozprzestrzeniają (z powodu wyschniętych traw). Skupiska roślinności można odnaleźć przy ciekach wodnych w oazach. Roślinność podczas pory deszczowej najczęściej rozmnaża się, gromadzi wodę, natomiast podczas pory suchej wysychają z braku wody.
Zwierzęta występujące na rozległych powierzchniach sawanny można podzielić na roślinożerne, mięsożerne i padlinożerne. Do pierwszych zaliczają się zebry, antylopy, słonie, żyrafy, nosorożce. Mięsożerne są lwy, gepardy, serwale i lamparty. Do ostatnich zalicza się hieny i szakale. Ponadto sępy, strusie, węże, jaszczurki, mrówki, termity, mszyce. Między tymi zwierzętami występują liczne powiązania troficzne.
Sawannę można podzielić na: sawanna trawiasta, sawanna krzewiasta, sawanna drzewiasta, sawanna parkowa w zależności od występującej roślinności.
Rozróżnia się także:
1. Sawannę zalewową występuje w dolinach rzek i jest okresowo zalewana (pora deszczowa)
2. Sawannę ciernistą gdzie przeważającą roślinność tworzą cierniste krzewy i gruboszowate.
3. Sawannę suchą
4. Sawannę wilgotną
5. Sawannę termitową gdzie występują bardzo licznie kopce termitów
Używa się także określenia sawanna wtórna która powstała po wypaleniu bądź wyniszczeniu przez ludzi nadmiernym wypasem bydła.
Ludność zamieszkująca na terenach sawann zajmuję się najczęściej hodowlą i wypasem bydła. Ze względu na trudne warunki prowadzą oni koczowniczy tryb życia. Życie tam jest dość trudne gdyż podczas pory suchej nie ma pokarmu dla bydła, często też sawanna w tym czasie trawiona jest przez wspomniane już pożary.
1 5 1