Odpowiedzi

2009-05-14T18:17:41+02:00
Według Gwiazdy Polarnej. Gwiazdę tę, a za razem kierunek bieguna północnego, łatwo jest odszukać za pomocą gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy (Dużego Wozu). W tym celu przedłużamy prostą, przechodzącą przez dwie ostatnie gwiazdy czworoboku Dużego Wozu w stronę drogi mlecznej. W tym kierunku w odległości pięć razy większej, niż odległość między wymienionymi gwiazdami Dużego Wozu znajduje się Gwiazda Polarna.

W dniach równonocny (21 marzec i 23 wrzesień) – promienie słoneczne padają prostopadle na równik. Jeżeli oddalimy się od równika o 10˚, to kąt padania promieni słonecznych zmniejszy się o 10˚, jeżeli o 90˚ - zmniejszy się o tyle samo (Słońce znajdzie się na linii horyzontu). Kąt padania promieni słonecznych w tych dniach liczymy z podanego wzoru.
- 22 czerwiec (przesilenie letnie) – promienie słoneczne padają prostopadle na zwrotnik Raka – cały układ przesunął się o 23˚27’ na północ. W miejscowościach położonych na północ od zwrotnika Raka kąt będzie większy o 23˚27’ niż w dniach równonocny. W miejscowościach położonych na południe od równika będzie tyle samo mniejszy. Kąt padania promieni słonecznych liczymy z podanych wzorów.
- 22 grudzień (przesilenie zimowe) – promienie słoneczne padają prostopadle na zwrotnik Koziorożca. Układ oświetlenia Ziemi przesuwa się o kąt 23˚27’ na południe w stosunku do dni równonocny. Kąt padania promieni w trzech wyodrębnionych strefach liczymy z podanych wzorów (str. 40).
c) Pozorna wędrówka Słońca po sferze niebieskiej
W wyniku ruchu obrotowego Ziemi Słońce wykonuje pozorną drogę po sferze niebieskiej. Pojawia się nad płaszczyzną horyzontu (wschodzi), góruje i chowa się pod płaszczyznę (zachodzi) oraz dołuje (jest najniżej pod płaszczyzną horyzontu)

model Ziemi to globus
1 5 1