Mam dwa zadania:
1. Wymień cechy, które umożliwiają roślinom nagonasiennym przetrwanie zimy.
2. Korzystając z dostępnych źródeł informacji, odpowiedz, dlaczego drzewa iglaste, w przeciwieństwie do liściastych, są bardziej wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza.

Te zadania to w moim podręczniku do biologii "Puls życia" cz.1 wydawnictwa nowa era Małgorzty Jefimow i Mariana Sęktasa(zielona okładka z żabą), (do nowej podstawy programowej). Te zadania to: 2/103 oraz 5/103

Bardzo dziękuję za każdą odp. Mam jeszcze prośbę-bardzo proszę się nie rozpisaywać. (Ten kto napisze któtko i treściwie dostanie pięć gwiazdek, a kto napisze bardzo długo dam jedną gwaiadkę[i mniej napiszesz tym więcej gwiazdek]). Zadania te mam na poniedziałek (23.11.09)
Z góry dziękuje pierwszo gimnazjalista

2

Odpowiedzi

2009-11-20T17:28:27+01:00
1. Liście mają kształt łusek lub igieł o małej powierzchni. Pokrywa je skórka o zgrubiałych ścianach, wytwarzająca wosk. Pod skórką znajduje się warstwa komórek wzmacniających, które chronią przed utratą wody oraz przed niskimi temperaturami. Liście zimozielone mają zdolność do prowadzenia fotosyntezy także zimą. Pień jest pokryty grubą korą, która chroni przed niskimi temperaturami. Aparaty szparkowe znajdują się w zagłębieniach.
2. Ponieważ drzewa liściaste zrzucaja na zime liscie i zanieczyszczenia 'nie utrzymuja sie' w nich, a iglaste w większości nie traca igiel i zanieczyszczenia sie w nich 'utrzymuja' przez wiele lat i niszcza drzewo.
11 3 11
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-20T19:30:02+01:00
Igły (czyli liście nagonasiennych) są tak wykształcone, że niska temperatura im nie szkodzi. Mają małą powierzchnię i są pokryte ochronną warstwą wosku.

Igły są pokryte ochronną warstwą wosku, zanieczyszczenia osiadają na nich i zatykają aparaty szparkowe, ponadto liście zmieniane są co rok, a igły co kilka (4) lat
13 4 13