Odpowiedzi

2016-07-05T01:59:43+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
Energię kinetyczną mają wszystkie ciała będące w ruchu np. biegnący człowiek, płynący statek, wystrzelony łuk, jadący samochód itp.

Energie potencjalną mają wszystkie ciała które oddziałując z innym może zamienić ją na energie kinetyczną. Przykładem jest energia potencjalna ciężkości którą mają wszystkie ciała będące na pewnej wysokości. Mogą one spaść na Ziemie zamieniając swoją energię potencjalną na kinetyczną. Np przykład piłka znajdująca się na pewnej wysokości, człowiek skaczący ze spadochronu, woda spadająca ze szczytu wodospadu, taką energie posiada również wisząca lampa choć nie spada gdyż kabel tego nie umożliwia. Innym rodzajem energii potencjalnej jest  energia sprężystości, mają ją na przykład napięty łuk, ściśnięta lub rozciągnięta sprężyna, wygięta tyczka, rozciągnięta guma. Po samorzutnym powrocie kształtu tych ciał do pierwotnej postaci energia potencjalna sprężystość zamienia się w energie kinetyczną, a więc ciała te wprawiane są w ruch lub wprawiają w ruch inne ciała.
5 4 5