1. Jaki jest sposób odżywiania gąbek ?
2. Budowa parzydełkowców ( tylko kilka kluczowych słów )
3. Co glony uzyskują od korali, a co korale czerpią od glonów ? Jak nazywa się ta zależność pomiędzy koralowcem a glonami ?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)) :**

2

Odpowiedzi

2009-11-20T18:31:55+01:00
1) Dzięki ruchom rzęsek choanocytów woda wchodzi do wnętrza gąbki przez liczne pory lub ostie, a obecne w niej drobne organizmy i resztki organiczne są pochłaniane i trawione przez komórki rzęskowe. Części niestrawione wraz z wodą są usuwane na zewnątrz przez osculum.
2)Ich ciało zbudowane jest z dwóch warstw tkanki nabłonkowej: ektoderma (zewnętrzna) i endoderma (wewnętrzna); stąd stosowana czasem dla parzydełkowców nazwa "dwuwarstwowce". Warstwy nabłonkowe rozdzielone są bezpostaciową mezogleą. Warstwa mezoglei u polipa jest cienka i rozłożona równomiernie, meduza charakteryzuje się grubszą warstwą mezoglei.
3)Enzymy korali powodują, że glony wydzielają węglowodany, a w zamian "otrzymują" mieszkanie i azot z materiałów odpadowych korali.

Zależność miedzy koralowcem a glonami nazywamy protokooperacją gdyż przynosi korzyści zarówno koralom jak i glonom jednak mogą one funkcjonować bez siebie.

65 1 65
2009-11-20T18:55:17+01:00
1.Gąbki odżywiają się poprzez odfiltrowanie wody , w której żyją, czyli są cudzożywne.

2.Parzydełkowce są zbudowane z:
-jamy chłonącą trawiącej
-czułek
-otworu gębowego
-polipy mają stopę
-z trzech warstw komórkowych:ektodermy, endodermy, mezoglei.
(główne narządy)

3.Glony uzyskują od korali schronienie. Korale czerpią od nich pokarm. Zależność ta to symbioza.
31 3 31