Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-20T23:00:23+01:00
Ksiega rodzaju to inaczej ksiega GENESIS zawiera biblijna wizje sworzenia swita jest przepięknym poematem ktory nalezy traktowac w sposob metaforyczny.

Dzieło stworzenia swiata wg. Księgi Rodzaju
a)dzien 1 bog stworzyl niebo i ziemie oraz odzielil swiatlo od ciemnosci i nazwal swaitlosc dniem a ciemnosc noca
b)dzien 2 stworzyl sklepienie niebieskie i nazwal je dniem
c)dzien 3 odzielil wody od lądow i nazwal sucha powierzchnia -ziemia a zbiorowiska wod morzem. Stworzył równiez rosliny :dzrewa, kwiaty itp.
d)dzien 4 bog okreslil pory roku, dni i lata. Stworzyl ksiezyc i słonce
e)dzien 5 bog stworzyl istoty morskie
f)dzien 6 bog stworzyl zwierzeta ziemskie oraz czlowieka - meszczyzne i kobiete i oddal im ziemie we wladanie
g)dzien 7(niedziela) byl odpoczynkiem boga wiec poblogoslawil go i uczynil go dniem swietym


Wg. Mitologi greckiej:
Starożytni Grecy wierzyli, że na początku świata był Chaos, który rozumieli jako niezmierzoną przestrzeń. Z Chaosu wyłonili się: Gaja ( bogini – matka ziemia), Tartar (otchłań, podziemie) i Eros (miłość). Z Gaji wyłonił się Uranos (bóg nieba). Gaja i Uranos byli pierwsza parą bogów greckich. Mieli wiele dzieci, ale Uranos strącał je do podziemi - Tartaru. Na ziemi pozostali tylko Tytani, którzy byli ulubieńcami Uranosa. Gaja postanowiła zemścić się na nim. Namówiła najmłodszego z Tytanów – Kronosa, żeby pozbawił ojca tronu. Kiedy Tytan to uczynił zacząl panowac nad światem i razem z siostrą Reą miłą kolejnych potomków – bogów. Z tego związku urodzili się m.in. Hestia, Demeter, Hera, Hades, Posejdon. Kronos – pomny losu ojca – pożerał swoje dzieci, żeby żadne nie pozbawiło go władzy. Tak było do czasu, gdy narodził się Zeus. Wtedy Hera podała Kronosowi kamień owinięty pieluszkami, który ten połknął myśląc, że pozbywa się syna. Zeus wychowywał się w ukryciu, a gdy dorósł przejął władze i zmusił ojca do wyplucia połkniętych dzieci. Zeus wraz z rodzeństwem stoczył walkę z Tytanami o panowanie nad ziemią. Ci ostatni zostali zepchnięci do Tartaru, a Zeus zasiadł na Olimpie. Stamtąd panował nad światem razem z rodzeństwem i dziećmi.
1 5 1