Odpowiedzi

2009-11-20T19:21:28+01:00
  • Użytkownik Zadane
2009-11-20T20:06:11+01:00
Król Artur, Arthmael, Św. Armel, Arthwys (482, Boverton w Glamorganie - 562, St. Armel des Boschaux w Bretanii) - król Morgannwgu i Gwentu, władca Brytów, wódz celtycki.
Artur był synem Meuriga, króla Morgannwgu i Gwentu oraz Onbrawsty, córki króla Goare i Ergingu. Był potomkiem cesarza rzymskiego Magnusa Maksymusa. Koronowany w Caer Vudei w 497 r. przez Św. Dyfriga. W 537 po bitwie pod Camlanem, w której Artur został ciężko ranny, nastąpił przewrót w państwie. Króla przewieziono na wyspę Ynys Afallach (obecnie Bardsey Island), gdzie z trudem wrócił do zdrowia. Zrzekł się wtedy korony na rzecz syna. Po upadku Artura w 537 wielka konfederacja księstw brytyjskich, do tej pory skutecznie powstrzymująca inwazję Sasów, rozpadła się. W 530 po śmierci ojca Ginewry, hrabiego Gwythyra, przejmuje księstwo Leon w Armoryce.

Rozmowy Okrągłego Stołu – rozmowy prowadzone w pierwszej połowie 1989 roku przez przedstawicieli władz PRL, opozycji i Kościoła, w wyniku których rozpoczęła się transformacja ustrojowa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Graal (inaczej święty Graal, Sangreal) – legendarny kielich (lub misa), z którego Chrystus pił podczas Ostatniej Wieczerzy.

Merlin - jeden z bohaterów legend arturiańskich. Wielki czarodziej. Przyjmuje się, że postać tę wymyślił Geoffrey z Monmouth, przy czym pierwowzorem Merlina był walijski wieszcz i bard - Myrrdin. Latynizując to imię, Geoffrey wymyśla formę Merlinus, choć prawidłowa byłaby raczej "Merdinus". Ta ostatnia jednak zbyt kojarzyłaby się z ordynarnym słowem "merde." Merlin był stworzony przez Mab - królową magii - lecz urodziła go kobieta, która potem zmarła. W innej wersji legendy, Merlin był synem szatana i śmiertelnej kobiety - szatan spłodził go by czynił zło na świecie, lecz Merlin wykorzystał odziedziczoną szatańską moc do czynienie dobra.

2.byl , bo pomagal innym