Odpowiedzi

2009-11-20T19:59:18+01:00
Wody zaskórne
Wody gruntowe
Wody głębinowe

Ujścia i rzeki:
Deltowe: Lejkowe:
Europa: Loara
Wisła Niemen
Wołga Ren
Dunaj

Azja:
Lena Amur
Kołyma Narbada
Indygirka Jenisej


Afryka:
Nil Senegal
Niger Oranje
Dżuba Zambezi


Ameryka północna:
Jukon Kolorado
Mackenzie Rio Grande
Nelson Rzeka Św. Wawrzyńca


Ameryka Południowa:
Mam lejkowe... przepraszam...Wymienię lejkowe tylko :(
Amazonka
Paragwaj

1 5 1
2009-11-20T20:16:17+01:00
Są to wody, zalegające pod powierzchnią Ziemi na różnych głębokościach, powstałe na skutek różnych procesów geologicznych. Miejsce wypływu wód podziemnych na powierzchnię w zależności od obfitości i sposobu wypływu to źródło, młaka, wykap lub wysięk.

-źródło - naturalny, skoncentrowany, samoczynny wypływ wody podziemnej na powierzchnię Ziemi. Zazwyczaj źródła mają stałą temperaturę, równą w przybliżeniu średniej w ciągu roku temperaturze powietrza w danym obszarze. Wyjątkiem są źródła termalne.
-młaka - powierzchniowy, nieskupiony wyciek wód podziemnych, także wokół źródła, zwykle zatorfiony lub zabagniony wskutek utrudnionego odpływu wody. Często porośnięty roślinnością bagienną. Młaki pojawiają się z reguły tam, gdzie następuje zatamowanie swobodnego odpływu na powierzchni, a więc na odcinkach terenów płaskich lub słabo nachylonych. Woda, która nie może swobodnie odpłynąć, nasyca warstwę przypowierzchniową lub zwietrzelinę powodując zabagnienie terenu i rozwoju roślinności hydrofilnej. Początkowo woda z młaki odpływa powoli w postaci jednej lub kilku strug. Jest to młaka odpływowa. W miarę rozwoju roślinności tworzy się zwarty jej kożuch uniemożliwiający odpływ.
-wykap - wypływ kroplisty, forma naturalnego wypływu wody, polegająca na skapywaniu pojedynczych kropli. Występuje zazwyczaj na wychodniach skał zbudowanych z warstw o różnej przepuszczalności.
-wysięk - miejsce słabego, nieskoncentrowanego wypływu wód gruntowych na powierzchnię terenu. Zazwyczaj woda ta pozbawiona jest odpływu, wskutek tego teren wysięku jest zawilgocony lub zabagniony. Wysączająca się woda powoduje zawilgocenie terenu i nie ma widocznego odpływu na zewnątrz, lecz paruje lub ponownie infiltruje. Wysięki mogą być stałe lub okresowe.


Europa
--Deltowate
- Wołga
- Dunaj
- Rodan
--Lejkowe
- Loara
- Tamiza
- Garonna

Azja
--Deltowate
- Eufrat
- Tygrys
- Huang-ho
--Lejkowe
-
-
-

Antarktyda
--Deltowate
-
-
-
--Lejkowe
-
-
-

Afryka
--Deltowate
- Nil
-
-
--Lejkowe
- Gambia
-
-

Ameryka Północna
--Deltowate
- Missisipi
-
-
--Lejkowe
- Zatoka Świętego Wawrzyńca
- Zatoka Chesapeake
-

Ameryka Południowa
--Deltowate
- Orinoko
-
-
--Lejkowe
- La Plata
-
-

Australia i Oceania
--Deltowate
- Gilbert
- Mitchell
-
--Lejkowe
-
-
-


(więcej delt i estuariów niestety nie pamiętam)