Odpowiedzi

2009-11-20T23:45:00+01:00
Nowela zawiera zwykle jeden wątek,w tej napisanej przez Bolesława Prusa, wątkiem jest podróż w Alpy,gdzie Niemiec,Anglik,dwie damy farncuskie i dwóch polaków wybrali się tam na wspinaczke.


punkt kulminacyjny: moment przełomowy w utworze epickim,który zmienia tok zdarzen.

Punktem kulminacyjnym w noweli Prusa jest czas,gdy mgła wypełniająca dolinę w szybkim tempie się podnosi i Niemiec popada w szaleństwo. Nie mogąc znieść potwornych zawrotów głowy, skoczył w dół. Wiedzący o tym mężczyźni nie powiedzieli o tym kobietom, gdyż bali się, że popadną w obłed.Zmuszeni turyści schodzą ze szczytu chcąc uniknąć nocowania na szczycie, lecz dotarli tylko na gzyms, bo widoczność stała się zła.Gdy mgła dotarła do nich-zgubili się i nic nie zapowiadało by to zjawisko przechodziło. Chcąc umilić czas oczekiwania, zaczęli śpiewać.
Wkrótce jednak przerwał im czyjś krzyk. Okazało się, że Niemiec przeżył, a co więcej - znalazł drogę powrotną. Wszyscy poszli jego śladem i wkrótce byli już w bezpiecznym miejscu.

Zakończenie:

Po traumatycznych przeżyciach turystów(szczególnie kobiet) wszyscy wrócili do hotelu,w którym czuli się bezpieczniejsi.:D
16 3 16