Odpowiedzi

2009-11-20T22:15:17+01:00
Kto mówi? - podmiotem lirycznym jest tytułowa Żona Lota

do kogo mówi? - Nie możemy tego jasno określić. Podmiot liryczny może zwracać się do adresata zbiorowego, w postaci potomności, ludzkości, męża, córek a równie dobrze może prowadzić monolog wewnętrzny.

o czym mówi? - utwór nawiązuje do Pisma Świętego, a konkretnie do historii Sodomy i Gomory. W wierszu tytułowa bohaterka nie może pogodzić się z nędznym losem tak ukochanego miasta, po którym już niedługo zostaną wspomnienia. Pragnie ona spojrzeć ostatni raz na miasto. Próbuje wytłumaczyć, czy też usprawiedliwić postępki mieszkańców by uchronić miasto od zagłady

w jakich okolicznościach mówi? - wypowiada się w okolicznościach nadchodzącej zagłady miasta, czyli tym samym jej ucieczki z Sodomy. Rozważa swoje nastawienie do miasta, nie może pogodzić się z eksterminacją miasta i pragnie spojrzeć na nie jeszcze choć raz, nawet za cenę 'kary śmierci', tzn. przemienienia się w słup soli.

jakim językiem mów? - Bohaterka wypowiada się bardzo spokojnie - zdaniami złożonymi i prostymi... Można powiedzieć że ze swego rodzaju nostalgią czy melancholią. Natomiast kwestie które wypowiada dają efekt zatrzymania czasu.
1 5 1