Opisz w zeszycie wylosowane miasto (Metropolię). Opisz jego historię,współczesny wygląd,gęstość zaludnienia przemysł,walory krajobrazowe, zaytki oraz ciekawostki.

Moje wylosowane miasto to : Stambuł-największe miasto Turcji . Będziemy to czytać na środku.. :) Plz. POMÓŻCIE Napisać ;] Nawet możecie kopiować z wikipedii albo podawać stronki do historii , współczesnego wyglądu, ciekawostek itd. to se wtedy przepisze :)

3

Odpowiedzi

2009-11-21T14:01:59+01:00
Ψmogę powiedzieć, że Stambuł to dawna nazwa Angory, Angora znajdowała sie w Turcji
2009-11-21T14:02:14+01:00
Stambuł (tur. İstanbul) – największe miasto Turcji i jedno z największych miast świata, największa aglomeracja w Europie. Stolica prowincji (il) İstanbul. Rozwinięty ośrodek przemysłowy, wytwarzający około ¼ produkcji kraju. Główne centrum finansowe Turcji, siedziba kilkudziesięciu banków i giełdy papierów wartościowych. Siedziba 5 uniwersytetów, z których najstarszy – Uniwersytet Stambulski – został założony w 1453. Stambuł i Magnitogorsk w Rosji są jedynymi miastami na świecie położonymi na dwóch kontynentach.

Stambuł jest siedzibą prawosławnych patriarchów Konstantynopola. Katedra patriarsza mieści się w dzielnicy Fanar. Dzielnica ta jest największym skupiskiem ludności greckiej w mieście. Ze względu na lokalizację siedziby patriarchatu zamieszkujący Fanar Grecy nie zostali wysiedleni do Grecji w latach 20. XX wieku wraz z całą pozostałą grecką ludnością Turcji.

W Stambule w 1855 roku zmarł Adam Mickiewicz.

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-21T14:02:54+01:00
Tekst w wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stambuł

Inny:
http://skarby-swiata.pl/turcja-zabytki-wczasy/turcja/stambul.html

Artykuł z gazety:
http://www.geozeta.pl/artykuly,Azja,330