ZADANIE 1

Wymień nazwy czterech zawodów, których wykonywanie byłoby bardzo trudne, a czasami nawet niemożliwe, bez dokładnej prognozy pogody.


ZADANIE 2
Na podstawie poniższego tekstu napisz który lot będzie trwał krócej: z Nowego Jorku do Londynu czy z Londynu do Nowego Jorku. Uzasadnij swój wybór.


Prądy strumieniowe to wąskie, niemal poziome strumienie powietrza, występujące w górnych warstwach troposfery i dolnych partiach stratosfery. Tworzą się one najczęściej w strefach położonych między 35 stopniem a 65 stopniem szerokości geograficznej. Prądy te okrążają całą kulę ziemską z zachodu na wschód z prędkością dochodzącą do 200 km/h (niekiedy nawet do 400 km/h). Bardzo często są one wykorzystywane przez pilotów samolotów pasażerskich, którzy mogą w ten sposób skrócić czas przelotu i zmniejszyć zużycie paliwa.


To zadanie jest na stronie 37 w ćwiczeniach do geografii (1 klasa gim) "PLANETA NOWA"

Proszę o pomoc ;>

1

Odpowiedzi

2016-09-13T15:48:31+02:00
Zadanie 1
Rybak - musi wiedzieć, kiedy mogą pojawić się sztormy
Rolnik - musi wiedzieć, jaka będzie pogoda, aby dokładnie zaplanować pory zbiorów, prac na polu itp.
Ratownik górski - intensywne opady śniegu czy deszczu mogą być dla niego równie niebezpieczne, co dla osób, którym niesie pomoc, dlatego powinien wiedzieć, co może przynieść pogoda
Pilot - powinien posiadać informacje o opadach atmosferycznych, silnych wiatrach i innych zachwianiach pogody, aby bezpieczni wykonywać swoją pracę - lub w ogóle móc ją wykonywać.

Zadanie 2
Krócej będzie trwał lot z Nowego Jorku do Londynu. Jak czytamy w tekście, prądy strumieniowe okrążają kulę ziemską z zachodu na wschód z dużą prędkością, w ten sposób będą one niejako "unosić" samolot, zatem lot będzie szybszy i co więcej, samolot zużyje mniej paliwa.
Lot Londynu do Nowego Jorku trwałby dłużej, ponieważ w tym wypadku działanie prądów strumieniowych byłoby dla samolotu przeszkodą.