1. Na drewnianej ( kuchennej) deseczce połóż drobną monetę i przyciskając ją lekko do deseczki poruszaj szybko ręką raz w jedną a raz w drugą stronę. Zanotuj ile razy trzeba było przesunąć monetę, aby stała się ciepła a ile razy aby stała się gorąca? Jaki wniosek z tego wypływa?

2.Przekłuj duży korek sztywnym drutem (np. służącym do robienia swetrów),a następnie szybkimi ruchami przesuwaj go w obie strony po drucie.Po pewnym czasie dotknij drutu. Co stwierdziłeś? Co był przyczyną tego zjawiska?

te zadania pochodzą z temat energia wewnętrzna

2

Odpowiedzi

2009-11-21T14:28:10+01:00
1. Wniosek jest taki, że czym większą pracę wykonamy nad monetą, tym bardziej wzrośnie jej energia wewnętrzna i wydzieli się więcej energii cieplnej. Energia wewnętrzna ciała jest bowiem równa sumie energii kinetycznej chaotycznego ruchu jego cząsteczek i energii potencjalnej wynikającej z wzajemnego oddziaływania cząsteczek siłami międzycząsteczkowymi. A wzrost energii owej energii kinetycznej zawsze wiąże się ze wzrostem temperatury ciała.

2. Drut się nagrzeje. Przyczyną tego zjawiska jest istnienie siły tarcia. Wykonując pracę pokonującą tę siłę wywołamy wzrost energii wewnętrznej ciała i wzrost jego temperatury.
2009-11-21T14:31:39+01:00
Wniosek:

Przez tarcie wydzieliła się energia na sposób ciepła. Skad się ona bierze?

Według repetytorium z fizyki:
Energia wewnetrzna ciała to suma energi kinetycznych
chaotycznego ruchu wszytkich jego czasteczek oraz ich energi
potencjalnych wynikajacych z wzajemnego odziaływania
miedzyczasteczkowego.

Energia wewnętrzna ciała nie jest stała. Jej zmiany są spowodowane wykonywaniem pracy w czasie. Przy pracy pokonujemy siłę tarcia i wtedy jest wydzielane ciepło - czyli wzrost energii wewnętrznej.