Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-21T14:45:40+01:00
O losie Spartan już od dzieciństwa decydowały władze państwowe. Ustanawiał surowe prawa, których musieli przestrzegać obywatele. Oczywiście dziewczynkom powodziło się znacznie lepiej niż chłopcom, gdyż nie były tak surowo wychowywane. Ale dzięki takiemu wychowaniu, Sparta osiągnęła swój szczyt.
Chłopcy do 7 roku życia byli wychowywani przez matki. W wieku niemowlęcym byli kąpani w lodowatej wodzie górskich strumieni. Dzięki temu mieli stać się silni i zdrowi. 7-letni chłopcy rozpoczymali wychowanie państwowe, a mając 12 lat trafiali do koszar. Pod okiem opiekunów uczestniczyli wówczas w szkoleniu wojskowym. Dwudziestoletni Spartanin rozpoczynał obowiązkową służbę wojskową, trwającą 10 lat. Spartanie opuszczali koszary dopiero po ukończeniu 30 lat. W razie wojny mogli jednak zostać powołani do wojska. Po powrocie do domu otrzymywali od państwa ziemię, a także uzyskiwali życie polityczne. Obywatele Sparty, którzy ukończyli 60 lat, nie obowiązywał już nakaz służby wojskowej. Nadale jednak odgrywali ważną rolę w spartańskiej polis. Naznamienitsi byli bowiem wybierani do geruzji- rady starszych.
Spartanki cieszyły się o wiele większą swobodą niż mieszkanki innych greckich polis. Posiadały własną ziemię oraz zarządzały majątkiem, kiedy ich męzowie pełnili służbę wojskową. Prowadziły także gospodarstwa, kierowały pracą niewolników i wychowywały dzieci do momentu, gdy opiekę nad nimi przejęło państwo. Ponadto córki dziedziczyły po rodzicach część majątku równą połowie tego, co otrzymywał ich brat.
Od SPartan możemy uczyc się determinacji, wytrzymałości, odwagi, siły i mądrości. Chciałabym posiadać te cechy.

Mam nadzieję że jest dobrze. Większośc informacji brałam z podręcznika 'Śladami przeszłości' do 1 gim.
4 5 4
2009-11-21T14:47:19+01:00
Spartanie utrzymywali stałą gotowość bojową.Państwo spartan zajmowało się kształceniem młodzieży.Ich całe życie społeczno-polityczne było podporządkowane sprawą wojskowym.