Odpowiedzi

2009-11-21T15:07:48+01:00
Skutków podbojów Rzymu na terenie basenu Morza Śródziemnego było bardzo wiele. Niektóre z nich cały czas odczuwamy w naszej kulturze europejskiej a niektóre mają wpływ nawet na cały ziemski glob.
Prowincje stały się podstawowym źródłem bogactw państwa Rzymskiego i poszczególnych przedstawicieli klasy panującej, były uważane za zdobycz ludu rzymskiego. Poszczególne prowincje musiały płacić trybut ustalony w czasie pokoju z danym terenem. Poza tym prowincje dostarczały imperium taniego zboża, kruszców i niewolników. Prowincje stwarzały również liczne problemy. Oprócz tego, iż dość często się buntowały się przeciw hegemoni Rzymu to jeszcze Roma musiała bronić ogromnego obszaru od przylądku Roca do Arabi, od Alp do północnej Afryki, w razie ewentualnego ataku wrogów z zewnątrz.
Istotnym skutkiem podbojów rzymskich była hellenizacja samego Rzymu, czyli przejmowanie różnych elementów kulturowych z terenów podbitych. Widać to szczególnie na przykładzie religii rzymskiej, która została utworzona przez skopiowanie prawie całej mitologii greckiej, zmieniając tylko imiona i drobne szczegóły. Z Grecji przejęto również styl literatury (Horacy, największy poeta rzymski był synem niewolnika greckiego) czy architektury.
Z innym krajów czerpano również obficie. Z Fenicji przejęto alfabet (w zmienionej formie) i sposób budowania statków. Z Azji Mniejszej pod koniec II wojny punickiej wprowadzono bogini Wielkiej Macierzy, czczonej we Frygii pod imieniem Kybele. "Za jej wcielenie uważany był czarny kamień (meteoryt) przchowywany w mieście Pessinus."1

Gdyby Imperium Rzymskie nie osiągnęło tyle, nie podbiło by tylu państw i ludów, Polska i Europa wyglądała by zupełnie inaczej. Być może nawet Polska by nie powstała. Gdyby nie ogromny wkład Rzymu w kształtowanie kultury europejskiej (i po części całego świata) nasze życie stałoby na o wiele niższym poziomie.