Odpowiedzi

2009-11-21T15:15:14+01:00
Ostracyzm był to sąd skorupkowy.To forma demokracji, która narodziła się w Atenach(sąd większością głosów).
Można więc powiedzieć, iż ostracyzm ma miejsce we współczesnej szkole.
2009-11-21T15:20:09+01:00
Aby zapobiec wprowadzeniu tyranii i zgubnym skutkom rywalizacji między arystokratami, Klejstenes wprowadził możliwość czasowego usunięcia polityka z terenu Aten w trakcie tajnego głosowania tzw. ostracyzmu. Zgromadzeni na agorze obywatele wyskrobywali na ostrakonach imiona osób które zdaniem zagrażały ładowi w państwie. Polityk, który uzyskał największą ilość głosów musiał opuścić miasto. nie tracił jednak majatku i po 10 latach mógł powrócić do ojczyzny.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-21T15:24:08+01:00
Ostracyzm - sąd skorupkowy, nazwa pochodzi od greckiego "ostrakon", co znaczy skorupka. Na glinianych skorupkach na agorze(rynku miasta, miejsca spotkań Zgromadzenia Ludowego) pisano imię osoby, która zdaniem obywatela polis zagrażała demokracji miasta. Gdy uzbierało się ponad 6000 głosów, osoba skazana musiała opuścić Ateny(gdyż w tym mieście ostracyzm powstał, wprowadził go Kleistenes) na 10 lat. Sąd skorupkowy odbywał się chyba co rok. Była to także broń polityczna urzędników do pozbywania się niechcianych ludzi.

Można powiedzieć, ze w współczesnym świecie ostracyzm istnieje, choć nie ma on może i na celu wypędzanie osoby bądź karanie jej. Weźmy na przykład głosowanie na przewodniczącego klasy - zazwyczaj na kawałkach papieru piszemy imię kandydata. Kandydat, który zbierze największą ilość głosów zostaje przewodniczącym klasy.