Odpowiedzi

2009-11-21T15:43:01+01:00
Podpisanie Paktu Antykominternowskiego przez Niemcy i Japonię 25 listopada 1936 roku poprzedziło o rok przystąpienie do niego Włoch i dziesięciu mniejszych państw (6 listopada 1937 roku). Oficjalnie pakt był skierowany przeciwko ekspansji komunistycznej, w rzeczywistości przeciwko Sowietom. Siły wojskowe paktu miały osiągnąć 600 dywizji. Kluczowym elementem koncepcji Hitlera było włączenie do paktu Polski, kanclerz III Rzeszy był bowiem pod wrażeniem polskiego zwycięstwa nad Sowietami w 1920 roku i chciał włączyć Polskę do swojej antysowieckiej krucjaty. Oczekiwał przy tym, że 36-milionowa Polska wystawi 3,5 miliona żołnierzy zorganizowanych w stu dywizjach. Faktycznie Polska miała ponad 2,5 miliona wyszkolonych żołnierzy, ale nie posiadała środków na ich uzbrojenie w nowoczesny sprzęt.
Jednocześnie generałowie niemieccy ostrzegali Hitlera, że Niemcy nie mają dość ludzi na realizację jego planów i dlatego włączenie w pełni zmobilizowanych sił polskich do paktu wydawało się niemieckim generałom konieczne do osiągnięcia szybkiego zwycięstwa nad ZSRS.
Druzgocąca siła 600 dywizji, na które miał nadzieję Hitler, miała szybko pokonać Armię Czerwoną. Liczyła ona w 1939 r. 170 dywizji, a w 1941 r. 225 dywizji, które miały być wzmocnione o dodatkowo organizowane 170 dywizji (stan liczebny sowieckiej dywizji był o jedną trzecią niższy niż stan przeciętnej dywizji Paktu). Siły Paktu miały się składać z 220 dywizji niemieckich, 200 japońskich, 100 polskich i 80 innych państw członkowskich, takich jak: Włochy, Finlandia, Węgry, Rumunia etc. Pokonanie Związku Sowieckiego miało zapewnić Niemcom kontrolę nad kluczowymi na świecie złożami naftowymi w rejonie Morza Kaspijskiego i Bliskiego Wschodu, jak również zdobycie bazy terytorialnej do zdominowania całego globu. Rząd niemiecki liczył na szybkie zwycięstwo sił niemiecko-polskich atakujących z zachodu, przy jednoczesnym ataku sił japońskich ze wschodu.
Od 1937 roku Niemcy zaczęły wywierać presję na Polskę, aby ta przystąpiła do Paktu Antykominternowskiego. Nacisk ten przybrał na sile w okresie między 25 października 1938 a 27 stycznia 1939 r. Przymierze z Niemcami nazistowskimi było nie do przyjęcia dla społeczeństwa polskiego.

nie ma to jak przydatny zeszyt od histy ;D