Odpowiedzi

2009-11-21T15:55:53+01:00
1Matki i siostry Talibów, Iranki zawinięte w czador, żyjące na skraju ubóstwa, znieważane, nie mające praw obywatelskich, ale także bogate marokańskie księżniczki ubrane w kostiumy od Chanel, pisarki, lekarki, feministki, głowy państw... Kobiety islamu.
2.Kawa, czeki, obiady z trzech dań. Wiele wynalazków, które dziś uważamy za coś zupełnie oczywistego, zawdzięczamy Arabom. Oto nasza lista dwudziestu najważniejszych odkryć z muzułmańskiego świata:

3.nie wiem ale mam nadzieje że nie odżócisz
:::)):0):):)0:);
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-21T15:57:23+01:00
1.
Wielu muzułmanów twierdzi, że kwestia ubioru należy raczej do adat niż wyższych źródeł prawa (Koran i sunna). Nie jest to prawdą, ponieważ Koran zawiera wyraźne wskazania (hidżab), dotyczące skromności.Twierdzi się niekiedy, że Koran wywarł w pogańskim społeczeństwie arabskim i w niektórych krajach nadal wywiera pozytywny wpływ na pozycję kobiety w społeczeństwie. Zwolennicy tej tezy argumentują, że pozycja ta przed powstaniem islamu była w społeczeństwach arabskich znacznie gorsza (np. istniała nieograniczona poligamia, zabijano noworodki płci żeńskiej, czasem także kobiety starsze i wdowy, kobiety nie miały nawet minimalnych praw).
2.
1. Jak głosi legenda, pewien Arab o imieniu Khalid pasł swoje kozy w regionie Kaffa w południowej Etiopii. W pewnej chwili zauważył, że jego zwierzęta zrobiły się żywsze po zjedzeniu rosnących w pobliżu owoców. Zabrał roślinę do domu i ugotował z niej pierwszą kawę. Pierwsze przekazy pisemne na temat tego napoju mówią o ziarnach eksportowanych z Etiopii do Jemenu, gdzie kawę pito podczas całonocnych modłów. Pod koniec XV wieku kawa dotarła do Mekki i do Turcji, skąd w 1645 roku wyruszyła do Wenecji. Do Anglii trafiła w roku 1650 dzięki Turkowi, który nazywał się Pasqua Rosee i otworzył pierwszy dom kawowy w centrum Londynu. Arabskie słowo „qahwa” przeobraziło się w tureckie „kahve”, potem włoskie „caffé” i wreszcie naszą „kawę”.

2. Starożytni Grecy sądzili, że oczy ludzkie niczym lasery emitują fale, dzięki którym widzimy. Pierwszym człowiekiem, który odkrył, że światło wpada do oka, zamiast z niego wychodzić, był arabski matematyk, astronom i fizyk żyjący w X wieku, Ibn al-Haitham. Wynalazł on pierwszą kamerę otworkową, obserwując światło przechodzące przez otwory w okiennicach. Uczony zauważył, że im mniejszy jest otwór, tym lepszy powstaje obraz. W ten sposób powstała pierwsza camera obscura (nazwa pochodzi od arabskiego słowa „qamara” oznaczającego ciemne pomieszczenie). Uważa się, że Ibn al-Haitham przemienił fizykę z zajęcia o charakterze filozoficznym w dziedzinę eksperymentalną.

3. Pewne formy szachów znane były już w starożytnych Indiach, ale w swoim dzisiejszym kształcie gra powstała w Persji. Stąd rozprzestrzeniła się na Zachód oraz na Wschód aż do Japonii. Do Europy trafiła w X wieku dzięki Maurom.

2009-11-21T16:22:30+01:00
1 . - Kobiety wyznające Islam są poobwijane w długie chusty . Muszą mieć zakryte twarze tak , aby były widoczne tylko oczy . Najczęściej są to arabki lub murzynki .

2 . - Arabi wnieśli do Europy różne osiągnięcia cywilizacyjne . Często nie były one ich własne . Zostały podpatrzone u innych podbitych państw , lecz zdarzały się , że wynaleźli je sami .

3 . - Dawniejsi Arabi jak i współcześni żyli skromnie i ubogo . Brakowało im jedzienia i wody . Często zostawali napadani przez inne narody . Ich życie było bardzo trudne .

` Powodzenia . ! ; ))