Uzupełnij:

szczególnie ważną rolę w rozwoju pisma w starożytności odegrali......
Tworząc w II połowie drugiego tysiąclecia p.n.e pismo alfabetyczne.Ich alfabet przykeli i zmodyfikowali .......... . Na nich wzorowali sie pozniej Rzymianie, tworząc własny alfabet.


Przeczytaj i wykonaj polecenia:

"w tym samym czasie na ternie Italii w Kapuil, gdzie (...) szkolono gladiatorów, wystąpił Trak (...) Kiedyś wojował on z Rzymianami i dostał sie do niewoli, po czym sprzedano go do szkoly gladiatorów. Przekonał tu okolo 70 towarzyszy, ze lepiej narazac zycie dla zdobycia wolnosci anizeli dla popisywania sie na widowisku, przemógł wraz z nimi strzaze i zbiegł. Uzbroiwszy sie w laski i sztylety, ktore odebrali jakims podroznym, schronili sie na gore Wezuwiusz: przymował tu (...) uciekajacych masowo niewolników (...) i uprawial rozboj w okolicy wraz z podwładnymi wodzami, gladiatorami (...) Poniewaz dzielil sie rowno lupami, szybko skupił wokól siebie mnoswo ludzi (...)

Nazwij wydarzenie, ktroe zostalo opisane
.................................................


Przeczytaj fragment i wykonaj polecenia:

Obserwując charakter chłopca, nieugiety o poprny wobec wszelkiego przymusu, Filip spostrzegł, ze latwiej z nim dojsc do celu przez rozumne slowo, niz przemoca (...) Zaprosił wiec do siebie najslawniejszego i najuczenszego filozofa Arystotelesa, wypłacając mu z gory honorarium nauczycielskie, prawdziwie wielkie i godne wielkosci tego czlowieka.

Podaj imie i przydomek wladcy, ktorego wychowania i edukacji dotyczy ten tekst
...............................................

Na podstawie tekstu zrodlowgo podaj dwa argumenty uzasadniajace Twoja odpowiedz
.......................................................

1

Odpowiedzi

2009-11-21T18:18:48+01:00