Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-11-21T18:25:49+01:00
Wyrostek robaczkowy człowieka jest uwypukleniem jelita ślepego (kątnicy). Nie pełni w organizmie człowieka żadnej funkcji - jest narządem szczątkowym. Ma zwykle 8-10 cm długości i położony jest w prawym dole biodrowym.

Wyrostek robaczkowy zbudowany jest podobnie jak inne części jelita, zawiera w swoim świetle składniki kału. Nie pełni jednak funkcji trawiennych. W jego błonie śluzowej znajdują się liczne skupiska grudek chłonnych, które w stanach zapalnych ulegają odczynowym zmianom i mogą prowadzić do perforacji (przedziurawienia) ściany wyrostka i rozlanego zapalenia otrzewnej.

Operacje chirurgiczne związane z wyrostkiem robaczkowym są skutkiem jego ostrego zapalenia lub powikłaniem tego stanu tj. naciekiem czy ropniem okołowyrostkowym. W przypadku ostrego zapalenia wyrostka wycina się go najczęściej metodą klasyczną, rzadziej laparoskopowo. Przy nacieku i ropniu okołowyrostkowym appendektomia wykonywana jest po ustąpieniu objawów zapalnych, zwykle po kilku miesiącach.
3 3 3
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-21T18:26:20+01:00
Wyrostek robaczkowy - to cienkie uwypuklenie jelita ślepego u niektórych ssaków; u człowieka narząd szczątkowy.Część układu pokarmowego o długości ok. 8 cm, grubości ok. 6-8 mm, odchodząca od jelita ślepego w dół do miednicy. Występuje u człowieka i niektórych ssaków. Leży w prawej, dolnej części jamy brzusznej. W ścianie wyrostka robaczkowego znajduje się duże skupisko grudek chłonnych.

Najczęstszą chorobą wyrostka robaczkowego jest zapalenie, które może mieć przebieg ostry i przewlekły. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest również najczęstszą ostrą chorobą jamy brzusznej, wymagającą doraźnej operacji usunięcia wyrostka robaczkowego.

Głównymi objawami ostrego zapalenia są bóle w prawym dole biodrowym, nudności i wymioty, przyspieszenie tętna, podwyższenie temperatury ciała, obrona mięśniowa.

Powikłania: przedziurawienie wyrostka i rozlane ropne zapalenie otrzewnej, naciek zapalny okołowyrostkowy, ropień okołowyrostkowy.

Przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego, szczególnie po przebytym nacieku okołowyrostkowym, charakteryzuje się bliznowatymi zmianami.

Mam nadzieję, że pomogłam ;]]
2 3 2