Odpowiedzi

2009-11-21T18:39:54+01:00
Liście rośliny pokryte są woskami i kutyną co tworzy silną barierę dla wirusów. Dlatego wiriony roślinne przenikają do komórek tylko w miejscach ich uszkodzenia, a później infekują sąsiednie komórki poprzez plazmodesmy - nitki cytoplazmatyczne przechodzące przez pory ścian komórkowych. Wirus mozaiki tytoniu odkryty przez Iwanowskiego w 1935 roku ma kształt pałeczkowaty i tworzy heliksalny kapsomer z zawartą w środku nicią RNA - która jest materiałem genetycznym większości wirusów roślinnych.
Wirusy zwierzęce (retrowirusy)

Materiałem genetycznym w wirusach zwierzęcych może być RNA lub DNA. Część z nich posiada białkowo-lipidową osłonkę dzięki której wirus rozpoznaje miejsca receptorowe komórki żywiciela, co umożliwia mu wniknięcie do jej wnętrza. Osłonka taka ma identyczny skład chemiczny jak błona komórkowa gospodarza. Po replikacji genomu wirusa glikoproteiny osłonki są transportowane przez komórkę na zewnątrz i przyłączane do odpączkowywanych kapsydów nowopowstałych wirionów. W takim cyklu reprodukcyjnym komórka gospodarza nie zostaje zniszczona jak w przypadku lizy bakteriofagów, ale wciąż namnaża się i "wydala" nowe wirusy. Jest to tak zwane nosicielstwo wirusów, które polega na ich replikacji ale bez pojawiania się dostrzegalnych objawów choroby.
2009-11-21T19:10:58+01:00
Wirusy roślinne-materiał genetyczny RNA, przenoszone są one przez owady wystarczy najmniejsze nawet uszkodzenie tkanki i wirus wnika do środka.

Wirusy zwierzęce-materiał genetyczny DNA, posiada osłonkę dzięki której wirus rozpoznaje miejsca receptorowe komórki żywiciela.

Wirusy Bakterii-materiał genetyczny DNA, dostają się do wnętrza danego organizmu wykorzystując istniejące uszkodzenia w powłokach ciała.