Odpowiedzi

2009-11-21T19:53:39+01:00
1 Miedzynarodówka KOmunistyczna:
weszły wjej skał partie komunistyczne z roznych panstw, takze Polski.Swoja działalnosc prowadziły scisle według polecen Moskwy. ich członkowie zajmowali sie np. propaganda, dywersja i sabotażem.

2.Idea komunizmu wykluczała istnienie własnosci prywatnej. Jeszcze za zycia Lenina zainicjowano NEP(nOWA EKONOMICZNA POLITYKA). Zezwolona na działanie niewielkich prywatnych firm oraz kapitału zagranicznego, gownie w rolnictwie i handlu.Chłopi mogli swoja produkcje sprzedac na wolnych rynku.NEp przyniósł pozytywne zmiany. Komunisci jedna bali sie ze doprowadzi to do odrodzenia kapitalizmu w ZSRR. Wykorzystał to stalin i po umocnieniu swojej władzu zerwał z polityka NEP-u. Zlikwidowano prywatne przedsiebiorstwa a ich włascicieli surowo osadzono jako spekulantów.W nowej polityce zakładano szybkie uprzmysłowienie. Rozpoczeto gigantyczne inwestycje. Budowano huty zakłady matalurgiczne kopalnie elektrownie. Wszystko to było własnoscia panstwa. Produkcja przemysłowa zsrr wzrastała szybko. Potem w zsrr rozpoczeto kolektywizacje.

3.We włoszech szerzyła sie opinia ze potrzebna jest tam władza silnej reki, ktora przywroci porzadek nawet kosztem demokracji. szczególne niezadowolenie panowało wsrod kombatantow. uwazali oni ze nalezy im sie uznanie i szacunek ale tez praca i przywileje. tymczadem wielu było bez srodkow do zycia. zaczeli oni tworzyc zwiazki kombatantow nazywane fasci. dlatego ten ruch zaczeto nazywac faszyzmem. jego liderem został benioto mussolini ktory w 1921 r przekształcił partie kombatanow w nArodowa Partie Faszystowska W 1922 40 tys faszystow wyruszyło na Rzym z zamiarem przejecia władzy droga zamachu stanu. Panstwo staneło w obliczu wojny domowej./Wowczas Krol Emaluel wiktor III powierzył mussolniemu utworzenie nowego rzadu. i tak faszyzm zaczał zadzic we włoszech.

4.Hitler po powrocie z MOnachiu wstapił do Parii Robotniczej. wkrotce potem został jej liderem i przekształcił ja w narodowosocjalistyczna niemiecka partie robotnicza. i tak narodził sie nazizm.
cechy:
rasizm- uwazanie rasy aryjskiej za najwazniejsza- isnienie ludzi i podludzi.
antysemityzm
gardzenie demokracja
podkreslanie niesprawiedliwosci traktatu wersalskiego