Odpowiedzi

2009-11-21T18:50:21+01:00
Chcąc streścić sens utworu wystarczy zauważyć tytuł. W „Radości pisania” jest ukazana siła i ogromne możliwości poety, jakimi może wykazać się w swoich pracach. Pisarka opisuje tu jak autor może tworzyć własny świat i zarządzać nim wedle swojego uznania, „bo bez jego woli nawet liść nie spadnie”. Nie liczy się świat rzeczywisty, czas odbiega od prawdziwych wartości. Wszystko zależy od woli pisarza oraz nic nie zostanie ukazane bez jego aprobaty. Myślę, iż w tym momencie można bez przeszkód owego pisarza porównać do samego Boga. Tak jak ów kieruje ludzkim życiem, tak twórca swoim książkowym, wyobrażonym światem i jego mieszkańcami. W tej chwili możemy zastanowić się już nad przyczyną tworzenia. Każdy w głębi serca chciałby nad czymś panować, wydawać polecenia i kierować innymi, gdyż taka władczą właśnie naturę mamy. Szymborska zauważa to i podpowiada nam pomysł na spełnienie tego „marzenia”. Tworzenie właśnie daje nam takie możliwości, by być władcą czegoś co sami stworzyliśmy, by być niezależnym.
2009-11-21T18:54:04+01:00
W tym wierszu poetka pokazuje siłę oraz ogromny potencjał i9 możliwości poety.autorka pokazuje jak poeta może tworzyć własną rzeczywistoś i zmieniać w niej co tylko chce, „bo bez jego woli nawet liść nie spadnie”.poete możemy porównać do samego Stwórcy. poeta wplywa na każdy aspekt wiersza i wszystko podlega i jest zgodne z jego wolą.każdy czóowiek chciałby mieć władze dlatego szymborska pokazuje nam że poprzez pisanie wierszy możemy ja mieć, staniemy sie niezależni, wszystko o czym zamarzymy może sie spełnić.
poprzez ten wiersz poetka także stara się nam pokazac że człowiek dzięki poezji może pokazać swoją złość, smutek zemste na innych jednak nie wyrządza innym szkody lecz uwalnia siebie od negatywnych emocji.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-21T19:14:02+01:00
Wiesława Szymborska napisała wiersz pt. "Radość Pisania" aby podkreślić jaką ogromną przyjemność daje jej wymyślanie historii, tworzenie nowej rzeczywistości na potrzeby wierszy. Wiesława Szymborska napisała wiersz, aby wyrazić swoją radość z tego, że jest poetką i może tworzyć taki świat jaki tylko przyjdzie jej do głowy. Mamy tu do czynienia ze stosunkiem autorki do pisania przez nią poezji. Szymborska chce powiedzieć, że pisanie utrwala jej życie, czyni ją nieśmiertelną. A świat, który tworzy jest jej podległy i nic nie może się w nim stać, niezgodnie z jej wolą.
4 2 4