Dokonaj analizy i interpretacji podanego frag. "Króla Edypa" oraz w kontekście całego utworu. Określ przyczyny klęski tytułowego bohatera dramatu.

Fragment: Epejsodion I http://www.wolnelektury.pl/katalog/lektura/krol-edyp.html

min. 250 słów

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-21T19:59:49+01:00
Edyp, glówny bohater tragedii Sofoklesa, jest przykladem walki czlowieka z jego losem. Ma ona wymiar psychologiczny, ponieważ król przez caly czas trwania akcji dochodzi do prawdy, uświadamia sobie, kim tak naprawdę jest, poznaje swoją przeszlość. Sztuka Sofoklesa ukazuje, z jednej strony nieskuteczność walki z ludzkim przeznaczeniem, ale z drugiej strony mówi o wielkości czlowieka walczącego.
Syn Jokasty i Lajosa jest osobą niewyróżniającą się ani urodą, ani intelektem, ani nawet poglądami. Nie jest więc ani przesadnie dobry, ani zly. Popada on w nieszczęście poprzez swoje zblądzenie. W Epeisodionie I przedstawiona jest sytuacja, kiedy Edyp próbuje dowiedzieć się, przez kogo na Teby spadly wszystkie klęski. Zaklina się, że gdy dowie się, kim jest zabójca Lajosa, karze wypędzić go za mury miasta. Za radą swoich najbliższych postanawia zasięgnąć rady Terezjasza, niewidomego wróżbity. Po niedlugiej rozmowie, z której jednoznacznie wynikalo, iż nikt inny, jak tylko Edyp jest sprawcą nieszczęść, chce uratować swoje dobre imię. Po uslyszeniu z ust wróżbity prawdy o swoim pochodzeniu, o tym, że tak naprawdę zabil swojego ojca, a żyje w kazirodczym związku z wlasną matką, sam nie wie, co ma robić. Próbuje udawać, że w to nie wierzy, że to niemożliwe, tym samym zrzucając winę na Terezjasza. Slowa Edypa: "A więc wypowiem, co mi w blyskach gniewu Już świta; wiedz ty, iż w moim mniemaniu Tyś ową zbrodnię podżegl i zgotowal" najdobitniej o tym świadczą. Jego pewność siebie, hyblis są niczym innym, jak wlaśnie dowodem na tragiczne zblaczenie bohatera. Uważa też, że jego przeznaczeniem jest bycie szczęśliwym wladcą. Jednak nawet po poznaniu prawdy, po zrzuceniu winy na Terezjasza, szuka także winy w Kreonie, bracie Jokasty. Posądza go o zdradę. Jednakże po pewnym czasie Edyp nie ma wyjścia: zna bolesną prawdę, wie, jaki wyrok wydal na zabójcę Lajosa, wie, że musi zachować resztki godności i wynieść się z miasta, zostawiając swoją żonę, a jednocześnie matkę, i dzieci. Wie, jak tragiczny wymiar ma jesgo sytuacja. Niewątpliwie pozytywnymi cechami króla są honor, determinacja i nieugiętość.
W owej tragedii Sofoklesa czytelnik uświadamia sobie, jaką nieprzezwyciężoną wolę walki nosi w sobie czlowiek, że pomimo najszczerszych chęci nie jest on w stanie zmienić swojego fatum. A jednak sama decyzja o stawieniu czola wszelkim przeciwnościom, świadczy o jego wielkości. Również glowny bohater nie jest postacią negatywną. Nieświadomość popelnionych czynów ma charakter poniekąd usprawiedliwiający.
13 4 13