Napisz wypracowanie z lektury "Krzyżacy" . pt- Która panna dla Zbyszka ?

W wypracowaniu masz napisać którą panne i dlaczego byś wybrał gdybyś był średniowiecznym rycerzem ( Danusie lub Jagienkę )

Wypracowanie musi być dość długie :/

Dziękuje za rozwiązanie ;***

1

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-11-21T19:26:02+01:00
Zbyszko z Bogdańca był urodziwym i mądrym rycerzem . Pokochał dwie niewiasty . Danusię Jurandówne i Jagienkę Zychówne.

Były to dwie piękne kobiety. Ja wybrałbym panią ze Zgorzelic. Dlaczego? Jagienka była „ piękną jak łania ” dziewką. Jej czerwone jak krew usta, młoda twarzyczka spowodowały, że Zbyszko natychmiast się w niej zakochał. Jagienka była szczupła szatynką o modrych oczach. Cechowała ją odwaga i nieulękłość. Swoją odwagę i poświęcenie pokazała, gdy uratowała Zbyszka przed atakiem niedźwiedzia. Nie bała się wielkiego zwierza. Jej zaletą było to, że była życzliwa dla wszystkich. Nie zachowywała się jak wielka dama, była skromna i pokazywała, że nie jest lepsza od innych. Podarowała Hlavę swemu lubemu, kiedy ten powiedział, że ożeni się tylko z Danusią. Głowacz był posłuszny swej pani, mimo tego ona chciała by pomagał Zbyszkowi. Jagienka była bardzo cierpliwa i wręcz uparta. To wyszło jej na dobre – poślubiła swego wybranka. Nie chciała słyszeć o Cztanie i Wilku. Potrafiła czekać. Nie pragnęła mieć wszystkiego od razu. Zychówna potrafiła wykonywać wiele prac w gospodarstwie. Umiała obchodzić się ze zwierzętami, wychowała się na wsi, co czyni ją bliższą czytelnikowi. .Jednocześnie Jagna znała wszystkie obyczaje szlacheckie i potrafiła zachować się przy opacie, Maćku i Zbyszku. Zawsze witała wszystkich pozdrowieniem. Dała Maćkowi to co mu było potrzebne, kiedy przybyli z dalekich wypraw-tak jak nakazywał obyczaj. Jagienka była dobrą chrześcijanką. Zawsze modliła się o zdrowie dla swych bliskich oraz znajomych z sąsiedztwa. W każdą niedziele była w kościele wraz z ojcem i służbą. Przynajmniej raz w tygodniu dawała na mszę, zachowywała zawsze wszelkie nakazy obyczajów, nie z przymusu lecz z miłości do Boga. Była pad opieką opata. Jaj pozytywną cechą była gościnność. Zawsze starała się każdego zatrzymać u siebie. Kiedy Maćko wraz ze Zbyszkiem przybyli z podróży za wszelką cenę chciała, by zostali.

Jagna potrafiła polować. Zaskoczyła tym Zbyszka, gdy sama upolowała bobry, kiedy razem wybrali się na łowy. Jej siła i umiejętności myśliwskie przewyższały niejednego młodzieńca. Zastępowała swemu rodzeństwu nieszczęśliwie zmarłą matkę. Zawsze była gotowa pomóc im we wszystkim. Pod nieobecność ojca zarządzała dworkiem w Zgorzelicach. Robiła to rozważnie i mądrze. Jak z tego wynika Jagienka jest postacią ciekawą, barwną i interesującą. Ma silną osobowość i jest w stanie zafascynować czytelnika. Dlatego wybrałbym ją na swoją żonę .