Napisz charakterystykę Zbyszka z Bogdańca. (Krzyżacy)

Mają być 3 akapity. Praca samodzielna, a nie wykonana z żadnych ściąg.


Budowa charakterystyki :
1. Przedstawienie postaci: kilkunastoletni chłopiec, sierota, jedynak, pozostaje pod opieką stryja - Maćka z Bogdańca, w wieku 19 lat został pasowany na rycerza, Zawołanie ,,Tepna Podkowa"
2.Wyglad zewnetrzny.
3.Cechy charakteru i usposobienia : Potrafił sie opanować, odwazny, zawsze dotrzymywał słowa, spokojny, uczuciowy, wierny, odpowiedzialny, dociekliwy, przestrzega kodeksu rycerskiego, okrutny dla wrogów, powazny, pogodny.


Mozna skorzystac z tych punktów ( cech)
Trzeba je uzasadnić.
Proszę o pomoc.
Ma byc widac akapity. Z góry dziękuję ;**** Pozdrawiam ; )*

To zadanie z polskiego. POMYŁKA. przepraszam.

1

Odpowiedzi

2009-11-21T20:45:33+01:00
Zbyszko był bardzo przystojny.Widac było mu pod ubraniem, z tęgich ud i szerokich piersi wydawał się być mężem całkiem dojrzałym, ale nad tą postawą męża wznosiła się głowa dziecinna prawie i twarz młoda. Z meszkiem nad ustami – i zarazem cudna,twarz królewskiego pazia ze złotym włosem, uciętym równo nad brwiami, a puszczonym długo na ramiona. Zazwyczaj ubrany był w powyciskany od zbroicy kubrak, jedynie na wyjątkowe okazje przyodziewał białą jakę, haftowaną w złote gryfy i zdobną złotą frędzlą u dołu, którą zdobył w czasie jednej z bitew.
Zbyszko był osobą, która najpierw robi, a dopiero potem zastanawia się nad konsekwencjami. Dobrym tego przykładem było ślubowanie. Oczarowany Danusią córką Juranda ze Spychowa ślubował jej wierność i pawie czuby, które nosili znakomici Krzyżacy. W konsekwencji, o mało nie zabił posła krzyżackiego, i omal nie przypłacił tego głową! Jednak na całe szczęście Danuśka odratowała go, co świadczy tylko o tym, że był niesamowitym szczęściarzem. Nie brakowało mu także odwagi. Uratował księżną Danutę i ukochaną przed olbrzymim turem. Był bardzo bogobojny, ponieważ jeśli postanowił coś zrobić to zastanawiał się czy właśnie tego Bóg od niego oczekuje. O jego wielkiej sile i sprycie, mówi to, że pokonał brata Rotgiera – który był nie tylko starszy, ale także bardziej doświadczony! Zawsze służył ojczyźnie, i nawet kiedy miał już żonę i dzieci pojechał wraz ze stryjem bronić ojczyzny walcząc pod Grunwaldem z Krzyżakami, pomimo tego, że mógł już nie wrócić do Bogdańca, który tak przecież umiłował.
Zbyszko to przyjemna postać, którą można polubić. Z jednej strony był strasznie lekkomyślny ale kto nie ma wad, z drugiej jednak w młodym wieku wykazał się dojrzałością i sprytem. Myślę, że jest osobą, którą warto i powinno się naśladować.
1 5 1