Witam :)
Mam do napisania pracę z historii ( właściwie wypracowanie )
Temat :Scharakteryzuj ustrój despotyczny na przykładzie Egiptu ,obowiązki i przywileje Faraona, króla, kapłanów i urzędników w zarządzaniu Państwami.
Z góry dziękuję za pomoc.

1

Odpowiedzi

2009-11-21T22:13:00+01:00
Faraon:

Król,Monarcha,Władca Egiptu.Uważany był za Boga na Ziemii.Sprawował władzę w Państwie i nikt nie mógł za niego decydować.Uważano go za syna boga Re.Faraon ustanawiał prawo ale sam musiał go przestrzegać.Wszyscy bezwzględnie musieli wypełniać jego polecenia.Egipt nazywamy monarchią despotyczną.

Kapłani: Opiekowali się świątyniami,odmawiali modlitwy i składali Bogom ofiary.Byli ludźmi wykształconymi.Zajmowali się prowadzeniem szkół , wielu z nich miało wiedzę w zakresie medycyny,matematyki i astronomii.

Urzędnicy: Potrafili czytać i pisać.Nieliczna grupa wyższych urzędników była doradcami faraona , organizowała wyprawy handlowe, budowę świątyń i grobowców monarchy.Tak zwani niżsi urzędnicy nadzorowali budowę i oczyszczanie kanałów oraz ściągali podatki.

Rzemieślnicy: Pracowali w swoich warsztatach, wytwarzając towary potrzebne społeczeństwu.Zajmowali się między innymi garncarstwem,tkactwem,wytwarzaniem biżuterii.

Kupcy: Handlowali towarami wytwarzanymi w Egipcie oraz sprowadzanymi z innych krajów.

Chłop: Uprawiali rolę i byli zobowiązani do budowy i oczyszczania kanałów.Wykorzystywano ich również do budowy piramid.

Niewolnicy: Przede wszystkim sł€żyli w domach zamożnych Egipcjan.Byli wykorzystywani również do prac przy budowie świątyń,pałaców oraz piramid.

7 3 7