1---Wyjaśnij w jaki sposób docierały do polski poglądy francuskich i angielskich myślicieli oświecenia .
Czy miały one wpływ na polityczne i społeczne poglądy Polaków?


2--- Jakich rad udzieliłbyś zwolennikom reform , gdybyś żył w XVIII w .


3---Wyjaśnij , dlaczego zwolennicy reform zwracali szczegulną uwagę na rozwój oświaty . co zrobiono aby zapewnić państwu ludzi wykształconych ?


poroszę o nr przy odpowiedziach jeżeli w odpowiedzach nie będzie 3 odp. na pytania wstawiam spam

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-21T23:49:26+01:00
1. Do Polski docierały poglądy francuskich i angielskich myślicieli oświecenia poprzez osoby, które wyjezdzały za granice by się dokształcać i osoby, które były na emigracji i starały się zreformować kraj.
2. Powinni zacząć od przekonania szlachty i króla, by uwłaszczyli chłopów co doprowadziłoby do tego że chłop poczułby się w końcu Polakiem i powstałby wcześniej Naród Polski a nie Społeczeństwo.
3. Zaczęto zwracać szczególna uwagę na rozwój oświaty, ponieważ wykształceniu ludzie są bardziej wartościowi dla państwa i z czasem będą go mogli zreformować. W tym celu zaczęto budować teatry, powstał Monitor,powstał również Królewski mecenat, który obejmował nie tylko literatów, ale i roztaczał opiekę nad malarzami, rzeźbiarzami, architektami. Stanisław August sprowadził do Polski wybitnych artystów wyznaczając im stałe pensje i wynagradzając dodatkowo za wykonane prace.


PS: "poroszę o nr przy odpowiedziach jeżeli w odpowiedzach nie będzie 3 odp. na pytania wstawiam spam" Naucz się pisać po POLSKU i nie możesz być taka/taki gdyż to zniechęca innych do pomagania Tobie, zawsze lepiej mieć coś niż nic!!!!
47 4 47