Odpowiedzi

2009-11-22T12:11:22+01:00
Dam Ci zarys tego opowiadania. A rozwiniesz Go sam/a .

Tytułowy bohaterem dramatu jest Edyp. Włada on na terenach Teb, gdzie panuje zaraza zesłana od Bogów, którzy rządają skazania zbrodniarza.

Edyp zwrócił się do miejscowego wróżbity z prośbą o wskazanie winnego, zaś ten nie chce zdradzić tej tajemnicy.
Główny bohater uświadamia czarodzieja, że działa przeciwko miastu i los Teb leży w jego rękach. Tyrezjasz po raz kolejny odmawia wyjawienia tajemnicy. Edyp słysząc to oskarża go o popełnienie tej zbrodni. Zmuszony opowiada mu o przykrej prawdzie , że on jest zabójcą swego biologicznego ojca, a także, że żyje w związku małżeńskim z własną matką. Władca słysząc te słowa nie dowierza własnej winie i sądzi, że Tyrezjasz opowiada herezje. Patrzy z niedowierzaniem, zaś ten powtarza mu 'ty jesteś mordercą'. Główny bohater sądzi, że Kreon jego przyjaciel obrócił się przeciwko nie mu i chce podstępem odebrać mu władzę. Myśli, że to właśnie on przekupił czarodzieja, który dostanie wynagrodzenie,gdy on odejdzie. Wróżbita uświadamia Go , że nie ma powodów, by kłamać lub zawierać umowy z Kreonem. Mówi, że jest ślepy na oczy , a zna prawdę, zaś Edyp widzi i jest ślepy na prawdę. Opowiada, że między śmiertelnikami zło nikogo tak nie dotknęło jak jego i wszystkie nieszczęścia.

Moim zdaniem przyczyną klęski tytułowego bohatera jest błąd rodziców, którzy próbowali się przeciwstawic przepowiedni, która i tak sie spełniła. Zapoczątkowalo to ciąg wydarzeń związanych z osobą Edypa. Nieświadomie zamordował ojca i posłubił matkę, która odkrywszy prawdę popełniła samobójstwo.