Odpowiedzi

2009-11-22T11:28:03+01:00
Jasna Góra – wzgórze w Częstochowie . Jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat, najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Na Jasnej Górze znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.To właśnie tam udaję się z pielgrzymką z miasta Elbląg.

Wyjazd;
Jest godzina szósta rano dnia drugiego sierpnia, a przed kościołem p.w. Matki Bożej Królowej Polski:stoi okazały tłum ludzi oczekujących księdza przewodnika i autokaru.
Wsiadamy do autokaru zajmujemy wolne miejsca i po krótkiej modlitwie ruszamy ku Częstochowie. Obrazy zza szyby zmieniają wygląd. Z podmiejskiego na leśny, a następnie typowo wiejski. Przez okna świeci mocno , wakacyjne słońce, przez co w autokarze jest gorąco. Cały czas, ksiądz Tomek stara się utrzymać miłą atmosferę, śpiewając, modląc się i zachęcając do tego innych pielgrzymów.Po dziewięcio godzinnej pozdróży dojechaliśmy na miejsce.

SANKTUARIUM
Bazylika jasnogórska, Bazylika Krzyża Świętego i Narodzenia Matki Bożej – bazylika będąca główną częścią zespołu klasztornego na Jasnej Górze w Częstochowie. Usytuowana jest pomiędzy kruchtą prowadzącą do kaplicy św. Antoniego z Padwy, a dziedzińcem głównym klasztoru.Kiedy doszliśmy na miejsce mieliśmy chwile dla siebie by indywidualnie obejrzeć te niezwykle budowle nad otaczające. Czekaliśmy na przewodnika.Kiedy przyszedł odmówiliśmy dziesiątkę różańca i ksiądz zaczął nam opowiadać o sanktuarium, czasami zaglądając do przewodnika.Kiedy wysłuchaliśmy tego, postanowiliśmy wejść do środka. Od wewnątrz bazylika robiła jeszcze większe wrażenie. Poczułam się cudownie patrząc na ołtarz. Ludzie wokół mnie chyba czuli się podobnie, bo nikt się nie odzywał, tylko z zapartym tchem podziwiał budowlę o regularnych, klasycznych kształtach.Zostaliśmy na mszy św.

Pomnik Jana Pawła II
Ksiądz Tomek zaczął opowiadac nam historię pomika;
-Pomnik Jana Pawła II znajduje się na bastionie Świętej Trójcy i mierzy 4,3 m Autorem tego pomnika z brązu jest Władysław Dudek, a fundatorami małżeństwo Gołąb z USA. Został odsłonięty i poświęcony 26 sierpnia 1999 r. – w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, z udziałem Episkopatu Polski.Monument przedstawia stojącego papieża w sutannie, z piuską w lewej ręce, wyciągającego prawą dłoń w geście pozdrawiania. Po pamiątkowych zdjęciach koło pomika udaliśmy sie na obiad do domu pielgrzyma.

Po posiłku Udaliśmy sie do pokoi gdzie bylo skromnie ,ale bardzo przytulnie.W niewielkich pokoikach, trochę stłoczeni zaczynamy naprawdę dobrze się poznawać. Japokój dzielę z dwoma młodymi ministrantami.Opowiadamy sobie o wrażeniach dnia dzisiejszego.Zasnęliśmy po godzinie 23.00.

POWRÓT
Sprzątnęliśmy nasz pokoik, poszliśmy na poranną mszę.Po mszy śniadanko i czekaliśmy na autokar.Każdy z innym wyrazem twarzy. jedni zadowoleni że wracaja do domu inni smutni bo ie zobaczyli wszystkiego co chcieli . Ta pielgrzymka dała mi wiele do myślenia o tym, ile można poświęcić dla słusznej sprawy i wiary. Wróciliśmy do domu ok godziny 20.00