Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-22T13:53:25+01:00
Budowa:
1.Każdy z sonetów krymskich zbudowany jest z 4 strof. 2 pierwsze strofy czterowersowe, 2 kolejne trzywersowe. 2 pierwsze strofy mają charakter opisowy, a dwie kolejne refleksyjny. Układ rymów pozostaje zawsze bez zmian, w 2 pierwszych ab, ba, a w 2 kolejnych ce, cde.

2.Sonety Krymskie są podsumowaniem przeżyć jakie doznał Mickiewicz przebywając na półwyspie Krymskim.

3.Sonet „BURZA”wprowadza nas w pełną dynamikę i grozę burzy. Szaleństwo żywiołu zawarte jest w czasownikach, które potęgują niebezpieczeństwo. Na pokładzie znajdują się różni ludzie. Przeważnie są, niektórzy na pól martwi, inni modlą się żeby śmierć odegnać. Na pokładzie też znajduje się samotny człowiek, który nie ma się z kim żegnać. Jest zniechęcony do życia, a przede wszystkim jest osamotniony.

4.Następny sonet - „AJUDAH” Ajudah to wielka góra czyli po polsku niedźwiedź. Na jego szczytach znajduje się człowiek bohater romantyczny wpatrzony jest w fale morskie, które uderzają o podnóże góry, widzi ławice wielorybów, muszle, perły, korale, kiedy odpłynie fala w umyśle poety nasuwa się temat poezji. Poeta znowu wraca do swojej samotności i uważa, że jest nieśmiertelny bo jego utwory będą czytane.

5.Kolejny sonet „BAKCZYSARAJ” dawna stolica Chanów Krymskich. Została ona zniszczona , padła dawna jej świetność, pozostała tylko fontanna w haremie. Ruina pałacu, budzi zadumę obserwatora. Została zrujnowana potęga i chwała dawnej stolicy.Mickiewicz tak jak inni poeci romantyczni zachwycał się kulturą wschodu czyli orientalizmem.

Nie wiem czy do końca o to ci chodziło.

2 4 2