Odpowiedzi

2009-11-22T13:16:42+01:00
Część II "Dziadów" Adama Mickiewicza najbardziej zapadłą mi w pamięc gdyż jest zawarty bardzo ciekawy motyw rozmowy z duchami. Pierwszym duchem był mężczyzna który nie wpuścił do domu podczas zimnej nocy kobiety. Na wsutek tego kobieta zamarła z przeziębienia. Motto tego ducha brzmiało:Bo kto nie był ni razu człowiekiem, Temu człowiek nic nie pomoże.” . Drugim ducem były dzieci Józio i Rózia którzy nigdy nie doznali goryczy życia. Ich motto brzmiało:
Kto nie doznał goryczy ni razu/ Ten nie dozna słodyczy w niebie”.To był lekki grzech. Ostatnim duchem była dziwczyna która lekceważąc zaloty chłopców umarła w wieu 19 lat. Jej mottem było: „Kto nie dotknął ziemi ni razu/ Ten nigdy nie może być w niebie”.
Moim zdaniem warto przeczytać i obejrzeć tę szkolną lekturę, ponieważ jest ona ciekawa i pokazuje życie pozagrobowe. Uważam, że książka jest bardzo krótka, ale trudna do czytania. Żeby ją dokładnie zrozumieć musiałam ją przeczytać kilka razy. Pójście do teatru na sztukę "Dziady" pozwoliło mi lepiej zrozumieć lekturę. Według mnie każdy kto przeczyta i obejrzy sztuke teatralną powienien sie zastanowić nad swoim życiem. Przemyśleć jak bedzie wyglądało jego życie w niebie lub piekle. Każdy z nas powienien postępować według określonych zasad moralnych.

Mam nadzieję, że pomogłam ;]