Zadanie 2 przeczytaj tekst i odpowiedz na pytanie
witamina a zapewnia prawidłowe funkcjonowanie nabłonków wpływa też na proces widzenia. u dzieci przyczynia się do prawidłowego wzrostu. występuje w pokarmach pochodzenia zwierzęcego: maśle, wątrobie i jajach. jako prowitamina (pomarańczowy barwnik-karoten) występuje w dużej ilości między innymi w pomidorach oraz marchwi.
Które pokarmy jako źródło witaminy a poleciłbyś starszym osobom mającym problem z wysokim poziomem cholesterolu. odpowiedź uzasadnij podając jeden argument
POLECANE PRODUKTY-
ARGUMENT-
zadanie 3
sole mineralne dostarczają organizmowi pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. do podanych opisów dopisz właściwe nazwy pierwiastków
a)wchodzi w skład kości i zębów, umożliwia pracę mięśni
b)skład hemoglobiny
c)umożliwia pracę układu nerwowego i serca
zadanie 4
opisz, w jaki sposób woda bierze udział w regulacji temperatury ciała człowieka
zadanie 6*
witaminy K i B12 powstają w jelicie grubym dzięki działalności bakterii odżywiających soię niestrawionymi resztkami pokarmu. wyjaśnij, dlaczego stosowanie antybiotyków może spowodowac niedobór tych witamin w organizmie.

dzięks,

1

Odpowiedzi

2009-11-22T14:06:39+01:00
Zad3
a). wapń (makroelement)
b). składnikiem hemoglobiny jest żelazo(mikroelement)
c). prawidłową pracę układu nerwowego i serca zapewnia magnez(makroelement)
zad.4
Pot w 99% składa sie z wody.
Gdy się pocimy kropelki potu znajdują się na naszym ciele. Uwalniana cieplna energia przez nasz organizm jest wykorzystywana do parowania naszego potu, dlatego chociaż nasza temperatura powinna wzrastać, jest taka sama lub zmniejsza się.

na 6 nie potrafie odpowiedziec
3 5 3