Odpowiedz na pytania:
1.Kto walczył w bitwie pod Maratonem?
2.Kiedy ona miała miejsce?
3.W jakiej okolicy stoczono tą bitwe? Dlaczego?
4.Jak przebiegła bitwa?
5.Kto przełamał szyk przeciwnika i odniósł zwyciestwo?
6.Co się stało z pokonanymi?
Proszę, pomóżcie!!!

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-22T14:06:09+01:00
1.
persowie z grekami
2.
490 p.n.e.
3.
Attyka
4.
12 września obie armie stanęły naprzeciwko siebie. Grecy czekali za zasiekami z pni drzew oliwnych, gdy w nocy podczołgali się do nich jacyś żołnierze jońscy siłą wcieleni do armii perskiej i przekazali krótką wiadomość "Konnicy nie ma!" Na to właśnie czekał Miltiades. Poderwał śpiących w szyku żołnierzy, którzy ruszyli na nieprzyjaciela przeformowując szyk tak, by skrzydła były dwukrotnie mocniejsze niż centrum. Będąc w odległości 200-150 metrów od Persów ruszyli biegiem, uniemożliwiając im skorzystanie z ich najgroźniejszej broni - łuków.

Grecy uderzyli najmocniej na skrzydła i tam odnieśli od razu sukces, a centrum zostało nieco w tyle, tworząc półkole wojska i w ten sposób oskrzydlając wojska Dariusza.
5.
Grecy
6.
Persowie dostali się w kleszcze atakujących z powodzeniem na skrzydłach hoplitów i w panice rozpoczęli ucieczkę w kierunku własnych okrętów. Tracąc 6 okrętów Persowie odpłynęli do Faleronu, licząc na zajęcie Aten z zaskoczenia. Greccy hoplici pospieszyli do miasta. Dotarli tam przed Persami i udaremnili desant.
Persowie wycofali się pozostawiając na placu boju pod Maratonem 6400 poległych.
1 5 1
2009-11-22T14:07:34+01:00
Bitwa pod maratonem
1 persi przeciwko grekom (rozbóduj)
2 490rok przed naszą erą
3 grecy przeciwko persom zbuntowali się, wybuchło zbrojne powstanie które poparli ateńczycy
4 grecy pokonali persów. Persowie po przegranej bitwie wrócili do swojego kraju. Mimio mniejszej militarii grecy dzięki swojemu planowi i taktyce pokonali persów
5 grecja
6po przegranej bitwie persi wrócili do persji. W bitwie morskiej pod salaminą w 480 roku przed naszą erą grekom udało się pokonac flotę perską. rok później pod platejami grecy całkowicie pokonali persów, persowie wrócili do ojczyzny

zapamiętałam z lekcji histori,
1 5 1