Prosze o szybką pomoc mam to na jutro!

Niedawno zmieniles szkole. Napisz list do kolegi z angli w ktorym:
- napiszesz ze chodzisz do nowej szkoly i podasz powod dla ktorej zmieniles szkole
- poinformujesz gdzies miesci sie szkola i opiszesz jak wyglada budynek
- napiszesz do jakiej klasy chodzisz i czy juz sie z kims zaprzyjazniles
- napiszesz jak jest wyposazona szkola i jak ci sie podoba.

120-150 slow

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-22T14:37:36+01:00
Dear Matt,
How are you?I hope you are fine and everything is Ok with you.
I have changed my school recently because it was situated too far from my home and I hade to waste too much time on commuting.The new school is awesome.It is located in the suburbs so getting to this school takes me only 20 minutes.The building is quite new and modern.I attend to the second class of secondary school and I have made a lot of friends already.My classmates are really friendly.In the school there are many classrooms,there is a huge gym,where very often take place basketball and vollayball matches.We've got also computer and language labs.I love my new school and I don't regret that I changed my previous one.
I have to finish now.
Take care
XYZ
2009-11-22T14:41:48+01:00
Honor (worship) has has turned out Maciek! I thank for allocation. It tell as there in (to) Angli, we did not see time so many (so much) already. You have informed definitely already, that I must change szkołe, unfortunately, I did not have big outflow on it, in order to change my mum dezyzję. I tested (try), but it has not imitated. It has left (has gone out) second (other) case (together; time) husband too, Szymon there is - husband my mum wporządku, but familiar moji, I did not want to leave their and this change of school ask in half (hunt) else semstru! ( ( ( Now we live in (to) on suburbs of warsaw ( and I walk for school too here. There is nicely very, building is whole oszklony, so that sun gets on to each recess, wonderfully poprostu. It scants nothing in (to) me her (it), computer super. There is much needed in information school and essential for work. I feared so very, be new, that with nobody not zaprzjaźnię. But otherwise, it has has turned out całkim, people (people) are friendly very here. I would like to see you so again very, I do not know when I will be in (to) again Angli, but as you will know it give in poland . I ask my number about it very 0512987567, you can be from (with) I in order to as communicate. I salute Marta.


Cześć Maciek!

Dziękuję za odpisanie. Opowiadaj jak tam w Angli, tyle czasu już się nie widzieliśmy. Pewnie już się dowiedziałeś, że musiałam zmienić szkołe, niestety nie miałam na to dużego wypływu, aby zmienić dezyzję mojej mamy. Próbowałam, ale się nie udało. Wyszła drugi raz za mąż, Szymon - mąż mojej mamy jest wporządku, ale moji znajomi, nie chciałam ich opuszczać i jeszcze ta zmiana szkoły w połowie semstru!!! :(:(:(:( Teraz mieszkamy w na przedmieściach Warszawy i też tu chodzę do szkoły. Jest bardzo przyjemnie, budynek jest cały oszklony, tak że w każdy zakamarek dociera słońce, poprostu cudownie. Niczego mi w niej nie brakuje, super komputery. W szkole informatycznej jest to bardzo potrzebne i niezbędne do pracy. Tak bardzo się bałam, być nową, że nie zaprzjaźnię się z nikim. A okazało się całkim inaczej, ludzie są tu bardzo koleżeńscy.
Tak bardzo chciałabym cię znowu zobaczyć, nie wiem kiedy będę znowu w Angli, ale jak ty będziesz w Polsce to daj znać. Proszę bardzo o to mój numer: 0512987567, abyś mógł się ze mną jakoś skontaktować...

Pozdrawiam Marta.
2009-11-22T14:47:32+01:00
Dear John,

Thanks for you letter. I'm sorry I haven't written for so long but i was very busy. i moved to new house in warsaw, so that i changed the school.

my new school is in the center of city, near a big park. it is huge pink building with red roof. i attend to math's class. there is many nice people and i think that they will be my friends, especially tom who sit with me at the desk. my new school is rather nice. the classromms are good equipped, in TI lab are new computers. i like it.

it is all for now. give my regards to your parents. Hope to hear from you.

best wishes

xyz