Klasa 1 Gimnazjum Histroria Śladami Przeszłości

-Test Zródłowy-
Str.84
Zad.1 Wyjaśnij w jaki sposób Odyseuszowi i jego załodze udało się uchronic przed niebezpieczeństwem.
Zad.2Opisz wygląd syren,Które zwabiały żeglarzy.
Odyseusz i Syreny
Podczas podrózy Odyseusz przepływał obok wyspy syren,które wabiły żeglarzy cudownym śpiewem sprowadzającym na nich zgubę.Dzięki sprytowi królowi Itaki udało się uchronic okręt przed rozbiciem o skały.Przygodę tę Homer opisał w Odysei.

Tekst
Okręt nasz gnany wiatrem,pod ostrów[wyspę]podpłynie dwóch syren,a wtem naraz wiatr ucichł[...]Jam wtedy miednym nożem krąg wosku na części Krajał drobno i gniótł z nich gałki w silnej pięści; Wosk prędko stał się miękki,już samym gnieceniem,Już rozgrzany gorącym Heliosa promieniem;Co zrobiwszy,każdemu zalepiłem słuchy[uszy].Potem do mnie się wzięto;związali mię druhy Do masztu powrozami za nogi i barki I wziąwszy się do wioseł,gnali okręt szparki[szybki].A gdyśmy się zbliżyli do wyspy tej brzegu,syreny widząc nawę gnaną w pełnym biegu,Pieszczonymi głosami śpiew zawiodły taki:Zbliż się chlubo Achiwów [Achajów],Odysie z Itaki!Nikt tu jeszcze na czarnym nie przemknął się sudnie [okręcie],Żeby się zatrzymał na dzwięk naszych pieni,Owszem wszyscy śpiewaniem tym rozweseleni,Oświeceni mądrością płyną sobie dalej.Wiemy co niegdyś Grecy,Trojanie doznali[..].Tak śpiewały a we mnie już żądza się budzi Słuchac jeszcze tych śpiewów;więc mrugan na ludzi,By przyszli mię rozpętac.Okręt pędzi chyżo.Wtem Euryloch,Perimed do mnie się przybliżają I przywiążą do masztu silnej powrozami. Tymczasem wyspa syren została za nami[...].

2

Odpowiedzi

2009-11-22T15:26:16+01:00
Zad.1
Odyseusz uniknął niebezpieczeństwa zatykając uszy swoich towarzyszy woskiem a samego siebie kazal przywiązac do masztu, tak aby mogl slyszec spiew syren ale nie mogl sie do nich zblizyc
zad.2
Syreny to pół ryby pół kobiety dolne części ciała (od bioder w dół) pokryte maja łuską i zakonczone rybim ogonem
54 4 54
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-22T16:53:33+01:00
Ja umiem o tych syrenach ,miałam to w 5 klasie.

1.Odyseusz kazał wszystkim na jego statku zalepić uszy woskiem. Sam kazał przywiązać się do masztu. W ten sposób ominęli niebiezpieczną wyspę .Gdyby posłuchał śpiewu syren byłby skazany na zgubę.

2. Syreny to bardzo urozmaicone postacie. Są pół kobietami pół rybami. Nie mają nóg ,lecz długie ogony. Ogony te pokryte są łuskami.
36 3 36