Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-22T14:40:46+01:00
Moim zdaniem starożytne ideały są bardzo cenne
dla człowieka współczesnego.Filozofia, etyka,miały swój początek w starożytności,są podwalinami teraźniejszej europejskiej kultury.
Należy zacząć od tego,że starożytność trwała do V wieku naszej ery.Właśnie wtedy powstały słynne mity,które ukazują obraz człowieka dzielnego,silnego,odważnego i nadzwyczaj pięknego pod wzgledem fizycznym ciała.Takim ideałem jest między innymi mityczny Hektor,który wiedząc ze poniesie klęskę stawił czoła Achillesowi,mimo iż przegrał,został uznany za bohatera.
Kolejnym argumentem jest miłość.Kierował się nią np. Odys,który pomimo bardzo długiej tułaczki po świecie,został wierny swej żonie-Penelopie.Odznaczył się ogładą towarzyską ,kierował się sercem i miłością do ukochanej osoby.
Innymi wartościami była uczciwa i wytrwała praca,oraz uczynność i szlachetność.Takimi cechami odznaczył się Prometeusz-dobroczyńca ludzkości.Według starożytnych wierzeń, to właśnie on stworzył człowieka,i podarował rzecz niesłychanie ważną-ogień.Jednak jego czyn został źle potraktowany przez stronę bogów,którzy skazali go na straszliwe męki.Dzięki jego poświęceniu powstał frazeologizm,,Postawa Prometejska"- co wiąże się z buntem przeciwko innym w imię dobra.Prometeizm to cierpienie dla idei,dla dążenia do lepszego świata.
Omówię teraz Dedala,który jest idealistą .Z pracy jego własnych rąk,powstawały niezwykłe rzeczy m.in słynny labirynt.Starał się niezmiernie,żeby świat,,podążył na przód'''',by rozwinęła się technika,by ludziom żyło się o wiele łatwiej.
W teraźniejszych czasach wartości mitycznych postaci są również cenione.Chyba dlatego,że tak naprawdę nie ma człowieka pod każdym względem idealnego.Każdy ma jakieś wady i zalety a nawet swoją,,piętę Achillesową",ale jest wielu ludzi,którzy poświęcają się dla dobra innych.Był nim np. nasz rodak Jurek Owsiak.Zbiera on pieniądze już od 12lat na sprzęt,aparaturę medyczną,które w zdecydowanym stopniu pomagają ratować życie ludzkie,nawet tym najmniejszym istotkom.
Jestem przekonana,że większość starożytnych ideałów jest wspólna.Bywa tak niestety,że nie wszystkie służą dobru człowieka np.siła,może wyrządzić wiele szkód otozeniu i rówieśnikom,często nienaprawialnych.
Nie można jednak wymieniać samych negatywów dzisiejszego świata.Jest też wiele ideałów,postaw moralnych,niestety czasami one bywają niedostrzegalne przez innych.
2 5 2