Planujesz wyjazd do angli na kurs językowy.znalazłaś ogłoszenie w którym państwo Black oferują mieszkanie studentce z zagranicy w zanian za opiekę nad dwójką ich dzieci.napisz list do państwa Black. Zaprezentuj się jako dobry kandydat i opowiedz o swoim doświadczeniu w opiece nad dziećmi. Powiedz czym będziesz się zajmować w angli i ile czasu będziesz mogła poświęcić dzieciom. Zapytaj jakie bylyby twoje obowiązki i na jakie warunki mieszkaniowe mogłabyś liczyć w zamian. Zapytaj czy mogłabyś otrzymywać kieszonkowe i poinformuj że chetnie odpowiesz na ewentualne pytania.

1

Odpowiedzi

2009-11-22T15:16:37+01:00
Dear Mrs Black,
I am writing to you because I have found the advertisement you announced.My name is XYZ and I think I am a good person as concerns babysitting.I consider myself to be reliable and responsible and I love children. I have good contact with them.I am going to study English at the language school for a year.I think I could share my time with children everyday since afternoon and at weekends.
I would like to know what would belong to my duties and what accomodation conditions I could expect in return for looking after your children.
Would you mind telling me if I will be getting pocket money?
I am looking forwarad to hearing from you.I am ready to any your questions.
Yours sincerely
xyz