Odpowiedzi

2009-11-22T15:03:18+01:00
Media. Często słyszymy wzmianki na ich temat. Telewizja, prasa, Internet, radio – to są właśnie mass media, czyli środki masowego przekazu. Niekiedy nazywane są również ‘czwartą władzą’. Media służą głównie do dostarczania informacji ze świata lub z kraju oraz do wspólnego zastanowienia się nad ich znaczeniem – wyjaśnianie, interpretowanie i komentowanie. Są bardzo potrzebne dla niektórych w życiu codziennym. Jednak, czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad ich zaletami i wadami?
Najpierw pomyślmy o ich pozytywnych cechach. Przykładowo Internet. Według niektórych jest kopalnią wiedzy, a dla innych globalnym śmietnikiem. Jednak to właśnie na nim możemy sprawdzać swoją pocztę, e-mailować oraz komunikować się z osobami na całym świecie. Istnieje wiele typów komunikatorów: gadu-gadu, skype, tlen etc., dzięki którym możemy się skomunikować ze światem. Na Internecie możemy wyszukać wiele najnowszych informacji, wydarzeń, plotek na temat gwiazd, gier komputerowych, muzyki. Można tam znaleźć również wyniki meczów. Taką samą możliwość dają nam stacje radiowe oraz telewizja. Inną zaletą Internetu oraz innych mediów jest możliwość poznania wielu ciekawych ludzi, którzy mają podobną pasję. Tak samo, dzięki telewizji, radiu, prasie lub Internetowi można poduczyć się języków obcych wchodząc na obce strony, kanały, czytać gazety z innego kraju. Na różnych stronach internetowych, w kanałach telewizyjnych można sprzedać bądź kupić sprzęt albo nawet wyroby własne – na przykład kolczyki i bransoletki z koralików. Dzięki mediom można zawiązać wspaniałe znajomości, przyjaźnie, jak i związki.
Jednak nie wszystkie media mają swoje pozytywne cechy. Po części są one również złe. Zacznijmy od Internetu. Przez odbieranie poczty można dostać wirusa, który spustoszy nasz komputer. Wtedy będziemy mieli wiele trudności, aby rozwikłać tą sprawę i usunąć wirusa. Innym problemem jest to, że możemy się uzależnić od Internetu oraz telewizji bądź radia. Przez co cały dzień będziemy spędzać siedząc i grając w fajną grę on-line, oglądając wciągający program w telewizji. W ten czas, który tracimy na granie na komputerze, moglibyśmy zrobić zadanie, pouczyć się, poczytać. Również zakupy internetowe mają swoje wady. Mogłoby się zdążyć, że kupiliśmy książkę dosyć drogo i długo czekaliśmy na przesyłkę, jednak ta się nie zjawiła. Przez co straciliśmy i fajną książkę, i pieniądze, które moglibyśmy wydać na inną rzecz, ale kupioną nie przez sieć. Innym minusem mediów jest komunikacja z nieznaną osobą. Fakt, że poznaliśmy jakiegoś nastolatka na gadu-gadu cieszy nas, ale jeśli przychodzi dzień spotkania... Chłopak ten może się okazać grubym, 50 – letnim facetem! Należy być ostrożnym zawierając nowe przyjaźnie oraz znajomości. Jak już wcześniej wspomniałam – Internet oraz inne media strasznie uzależniają. Jeśli bezustannie wpatruje się w monitor komputera bądź telewizora można pogorszyć sobie wzrok. Zbyt częste siedzenie przy komputerze przeszukując Internet może być przyczyną przyjścia ogromnego rachunku, a wchodzenie na strony nieznane nam może spowodować otwarcie się pornograficznych stron internetowych zabronionych dla osób, które nie są pełnoletnie. Wiele osób, które przeglądają strony internetowe, może powiedzieć, że Internet jest globalnym śmietnikiem, gdyż nie zawsze możemy odnaleźć informacje, które nas interesują.
To nie są wszystkie negatywne i pozytywne cechy mediów. Można znaleźć ich więcej, ale należy być ostrożnym przeglądając strony internetowe, oglądając filmy, czytając prasę i słuchając radia. Mogą zawierać informacje, które nie są dla nas, jako dla nastolatków.