Odpowiedzi

2009-11-22T15:10:19+01:00
Najbardziej ze wszystkich rycerzy w książce pt. "Krzyżacy" zaimponował mi Jurand ze Spychowa. Jest to postać, która została naznaczona przez Henryka Sienkiewicza piętnem powagi i tragizmu.

Jurand był właścicielem Spychowa. Z całej duszy nienawidził Krzyżaków. To oni przed laty zabili jego ukochaną żonę, a później pozbawili go jedynej córki - Danusi. Był wdowcem.

Jurand ze Spychowa to rycerz mazowiecki o groźnym, wzbudzającym strach wyglądzie. Jego charakterystyczną cechą było jedno oko barwy żelaza, co powodowało, że jego wzrok stawał się przerażający, a jednocześnie tajemniczy i nieprzenikniony. Poza tym ten jednooki rycerz był dobrze zbudowany, miał jasne włosy i wąsy oraz nieprzyjemną twarz. Te wszystkie cechy wyglądu czyniły z niego naprawdę strasznego i okropnego człowieka. Zawsze przy sobie nosił wielki, żelazny topór.

Był bardzo odważny i groźny. W oczach ludzi budził strach. Dla przyjaciół był miły i łagodny. Bardzo mocno rozpieszczał swoją jedyną córkę, dla niej poświęciłby życie. Miał żelazny charakter, poprzysiągł zemstę Krzyżakom. Zawsze kierował się prawami rycerskimi.

Jurand miał drapieżne uosobienie. Wobec otoczenia budził respekt. Był energiczny, dynamiczny. Krzyżacy nazywali go: krwawym psem lub strasznym mazurem. Wypadki związane z uprowadzeniem Danusi całkowicie odmieniły Juranda. Chciwość ustąpiła miejsca pokorze. Okaleczony przez rycerzy w białych płaszczach zmienił się nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.

Wielki bohater, a jego przemiana dodaje mu wielkości. Zawsze był człowiekiem honoru. Jurand ze Spychowa jest ciekawą postacią, zadziwia walecznością. Moim zdaniem Jurand jest wzorem średniowiecznego rycerza, godnym naśladowania.
16 3 16
Najlepsza Odpowiedź!
2009-11-22T15:23:14+01:00
Trudno określić czy Jurand ze spychowa był bohaterem czy rozbójnikiem. Z pewnością krzywde wyrządzone mu przez Krzyżaków były ogromne, przypomnijmy że żyli w zgodzie dopóki Zakon nie napadł na Złotoryję, gdzie przebywała jego żona wraz z dworem ks. Janusza, podczas którego to napadu jego żona umarła ze strachu. Wtedy Jurand przysiągł zemstę i tak oto rozpoczęła się wielka wojna podjazdowa. Niejednokrotnie Krzyżacy próbowali zająć Spychów, ale Jurand zawsze czujny niedawał szans rycerzom zakonu, ponieważ znał bagna otaczające Spychów i potrafił to wykorzystać do robienia zasadzek. Pojmanych rycerzy torturował w podziemiach spychowskich z których nikt nie wyszedł żywy. Może i zemsta Juranda była okrutna, jednak śmiem twierdzić że mu się należała. Pozatym poniósł i on wielkie straty. Porwanie Danusi i jej męki zmieniły psychikę Juranda z mściwego rycerza w pokornego ojca. Pan spychowski poniósł też wielkie krzywdy na torturach u Krzyżaków.Dla mnie Jurand to wielki bohater.
38 3 38