Na podstawie tekstu zrodlowego wskaz zmiany, ktore Mariusz wprowadzil w systemie rekrutacji rzymskiego wojska. Tekst zrodlowy: Wybrany konsulem [107r.p.n.e.] ze wspanialym wynikiem glosowania, [Mariusz] natychmiast oglosil pobor do sluzby wojskowej. Wciagal przy tym w szeregi armi, wbrew prawu i zwyczajowi, wileu z najnizszych warstw ludnosci [...], ktorych dawniejsi dowodcy nigdy nia dopuszczali do sluzby wojskowej. Bron, jako cos zaszczytniejszego niz wszystko inne, [dawniejsi dowodcy] dawali do reki tym, ktorzy byli tego godni na podstawie oszacowanego majatku; bo kazdy z nich dawal jak gdyby w zastaw mienie, ktore posiadal. Nie to jednak stalo sie powodem najwazniejszym tych obelzywych zarzutow, na jakie sie Mariusz narazil, lecz smiale jego mowy i ich wyniosly ton, i zarozumialosc, wszystko to draznilo wysokie osobistosci Rzymu. Bo przemawiajac, wolal, ze konsulat jego jest jakby lupem, zdartym z bezwladnego niedolestwa [moznych] [...], ze on przed ludem przechwala sie nie pomnikami zmarlych przodkow ani wizerunkami cudzej slawy, ale wlasnymi ranami!

2

Odpowiedzi

2009-11-22T18:53:39+01:00
Mariusz przeprowadził reformy wojskowe będąc konsulem. Zmienił system rekrutacji , przyjmowano do wojska nawet ochotników wywodzących się z proletariatu; armia nabrała charakteru zawodowego; zniósł różnice w uzbrojeniu oddziałów; rekruci otrzymywali pełny ekwipunek.
1 5 1
2009-11-22T19:20:07+01:00
Mariusz, konsul z lat 107-101 p.n.e., wyciągnął armię rzymską z kryzysu. W 104 r. p.n.e. zreformował system rekrutacji. Od tego momentu do armii powoływani byli nie tylko ci posiadający cenzus majątkowy ale także obywatele niższych warstw społecznych. Rozpoczął rekrutację wśród proletarii czyli obywateli bez ziemi. Żołnierz otrzymywał ekwipunek oraz stały żołd w wysokości 5 asów. Po 16 latach służby otrzymywał status weterana i nadział ziemi. W tej sytuacji armia stawała się dla ubogich jedyną drogą do wyrwania się z nędzy.
Można powiedzieć iż od reformy Mariusza kariera w armii rzymskiej traktowana była jako zawód.
1 5 1