Odpowiedzi

2009-11-22T18:58:21+01:00
1. Przewody linii elektrycznych powinny być dłuższe i powiny zwisać ze słupów, ponieważ zimą, kiedy na powietrzu panują niskie temperatury substancja, z której wykonane są przewody (przeważnie miedź) kurczy się, poniważ niska temperatura powoduje występowanie mniejszych odległości między cząsteczkami (atomami) metalu. Podobne zjawisko "kurczenia się" stali mozna zauważyć zimą na łączeniach szyn kolejowych, pomiędzy którymi odległości te stają się mniejsze zimą, latem zaś, pod wpływem wysokiej temperatury, szyny te wyginają się wskutek nadmiernego rozszeżania się metalu.

2. Rozgrzane szklane naczynie pęka, gdy wlejemy do niego zimną wodę, ponieważ gwałtowne wychłodzenie szklanej substancji, z której zrobione jest naczynie, powoduje bardzo szybkie spowolnienie ruchu atomów w strukturze szkła, wskutek czego powodują nadmierne naprężenia w naczyniu, powodujące jego pękanie.
  • Użytkownik Zadane
2009-11-22T20:17:42+01:00
1. Wynika to z rozszerzalności metali. Metale (nie tylko) reagują na temperaturę:
przy wzroście zaczynają zwiększać swoją objętość, przy obniżeniu temperatury zmniejszają objętość. ponieważ przewód elektryczny ma o wiele mniejszą średnicę w stosunku do jego długości, to najbardziej jest to zauważalne właśnie na długości.
Wobec tego w upalne dni przewody wiszą, po to aby zimą mogły się naprężyć i nie popękać.
2. Ze szklanką jest podobnie. Szkło nagrzewając się zmienia swoją energię wewnętrzną . Cząsteczki zaczynają się poruszać szybciej - są w ruchu chaotycznym.
Gdy teraz nalejesz do szklanki zimnej wody, nastąpi nagłe obniżenie temperatury, a ponieważ szkło jest kruche, to pęknie.
Aby do tego nie doszło szkło można zahartować.