Odpowiedzi

2009-11-22T18:27:40+01:00
Środowisko wodne stwarza specyficzne warunki do życia roślin, odmienne niż środowisko lądowe. Jednym z najważniejszych czynników ekologicznych mających wpływ na rośliny jest światło.
− Woda ma znacznie mniejszą przenikliwość promieni świetlnych od powietrza, dlatego w środowisku wodnym jest zawsze ciemniej. Do wody przenika mało promieni świetlnych, duża ich część odbija się od powierzchni wody.
− Okres naświetlania w ciągu dnia jest również krótszy, rano i wieczorem ukośnie padające promiennie odbijają się od powierzchni wody.
− W samym zbiorniku wodnym naświetlenie nie jest jednakowe, im głębiej tym dociera mniej światła. Zmienia się również widmo światła docierającego do danej głębokości: górne warstwy pochłaniają promiennie czerwone i niebieskie a głębiej tylko zielone.
− Głębokość przenikania zależy od przejrzystości wody.
Innym ważnym czynnikiem jest temperatura. Amplitudy dobowe i roczne w zbiornikach wodnych są dużo mniejsze niż na lądzie. Temperatura źródeł i strumyków źródlanych zależy przede wszystkim od położenia, głębokości zbiornika i ekspozycji na słońce. i jest ona zróżnicowana w źródłach różnych typów.
2 4 2